NJUJORK, Kada je početkom 2010. godine Google izašao u javnost sa informacijama o hakerskim napadima na kompaniju, koji su kasnije postali poznati kao Aurora napadi, iz kompanije je saopšteno da se radilo o pokušaju krađe intelektualne svojine kompanije.
Navodno je cilj hakera koji su napali infrastrukturu kompanije bio Gmail servis, posebno Gmail nalozi kineskih aktivista za ljudska prava.
Ono što tada javnost nije saznala je da su hakeri imali pristup bazi podataka sa sudskim nalozima za nadzor nad email nalozima diplomata, koji su bili pod sumnjom zbog špijunaže i terorizma.
Iako nikada nije dokazano, vjeruje se da su za Aurora napade odgovorne kineske vlasti. Bivši zvaničnici američke administracije koji su dobro upućeni u tadašnja zbivanja iznijeli su uvjerenje da su kineski hakeri pristupili ovoj bazi podataka najvjerovatnije sa ciljem da otkriju koji su kineski obavještajci koji su se u tom trenutku nalazili na teritoriji SAD pod nadzorom američkih vlasti.
Osim toga, moguće je da su na taj način Kinezi pokušavali da prevare američke obavještajne službe plasirajući im lažne informacije.
Google nije bio jedina meta Aurora napada. Smatra se da su više od 20 velikih američkih kompanija u toj kampanji bile mete kineskih hakera, prenose agencije.