BEOGRAD, Vrlo dobro znamo da ono što je dogovoreno pred predsjednikom Kine više niko u Kini ne može da spriječi, rekao je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
Prva posjeta jednog kineskog predsjednika Srbiji poslje 32 godine već se ocjenjuje kao istorijska, kako u političkom tako i u ekonomskom smislu.
Si Đinping, prvi čovek jedne od ekonomski najmoćnijih i politički najuticajnijih država u svijetu, u Beograd donosi 24 sporazuma, čime će dvije zemlje potvrditi strateško partnerstvo sklopljeno prije sedam godina.
Poslje dočeka Sija na Aerodromu „Nikola Tesla”, planirano je polaganje kamena temeljca za kineski kulturni centar i obilazak Kalemegdana.
U Subotu, u palati „Srbija”, nakon što bude svečano dočekan, kineski predsjednik će imati odvojene sastanke sa predsjednikom Nikolićem, premijerom Aleksandrom Vučićem i predsjednicom Narodne skupštine Republike Srbije Majom Gojković.
Istog dana biće upriličen i bilateralni susret delegacija dvije zemlje i potpisivanje međudržavnih sporazuma.
Takođe, predsjednik Srbije će Siju uručiti Orden Republike Srbije na velikoj ogrlici.
U nedjelju, gosti iz Kine će položiti vijence na Spomenik neznanom junaku na Avali, poslje čega će se sa svojim srpskim domaćinima uputiti u obilazak željezare u Smederevu.
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, na čiji poziv predsjednik Kine dolazi u Srbiju, u srijedu je za kineski radio rekao da se nikada još nije desilo da dođe predsjednik neke države, a da ima toliko pripremljenih sporazuma.
On je ocijenio da će posjetom predsjednika Sija biti otvorena nova stranica bilateralnih odnosa.
„Nakon toliko godina, kineski predsednik dolazi u Srbiju. To je kao kada posle duge zime dođe proleće. Sve će da procveta posle ove posete druga Si Đinpinga, jer vrlo dobro znamo da ono što je dogovoreno pred predsednikom Kine više niko u Kini ne može da spreči”, kazao je Nikolić, preneo je Tanjug.
Predsjednik Srbije ocijenio je da su Beograd i Peking na putu da potpišu nekoliko veoma značajnih ugovora, kojima Srbija, konačno, rešava velike probleme svojih preduzeća iz prošlosti.
„Izgleda da bez kineske strane ne bismo mogli da rešimo te probleme”, zaključio je Nikolić.
I stručnjaci kažu da će na ovaj način biti unapređeni tradicionalno dobri odnosi Pekinga i Beograda, čija je šezdesetogodišnjica obilježena prošle godine.
Na tu činjenicu podsjeća Slobodan Unković, profesor emeritus Univerziteta Singidunum i nekadašnji ambasador SRJ u Kini.
On navodi da je, otkako je socijalistička Jugoslavija s tom državom uspostavila bilateralne odnose, njihov vrlo visoki nivo kasnije prenjet na SRJ, a sada i na Srbiju. Politika