NJUJORK, Nakon prošlosedmične euforične reakcije na nove Fedove podsticajne mjere, na Wall Streetu će ove sedmice vjerovatno biti mirnije dok će ulagači analizirati šta te mjere znače dugoročno i šta ih sve čeka do kraja ove godine.
Dow Jones indeks prošle je sedmice skočio 2,2 odsto, na 13.593 boda, dok je S&P 500 porastao 1,9 odsto, na 1.465 bodova, a Nasdaq indeks 1,5 odsto, na 3.183 boda. Za Dow Jones i S&P 500 indeks to su najviši nivoi od decembra 2007., a za Nasdaq od novembra 2000. godine.
Snažan rast cijena akcija prošle sedmice zahvaljuje se najavi američke centralne banke da će nastaviti kupovati obveznice i zadržati kamate na rekordno niskim nivoima sve dok se američka ekonomija ne počne oporavljati dovoljno brzo kako bi se smanjila nezaposlenost, prenose agencije.
„Na tržištu je zavladala kratkoročna euforija, no pitanje je kuda ćemo dalje krenuti. Ako se makroekonomski podaci ne promijene, mislim da će za sedmicu, dvije tržište ponešto pasti, pa ćemo puzati na tim nivoima sve do predsjedničkih izbora”, kaže Frank Fantozzi, direktor u kompaniji Planned Financial Services.
Uprkos slabim makroekonomskim podacima iz najvećih svjetskih privreda, posljednjih su mjeseci berzovni indeksi rasli, dostigavši nivoe još od prije velike recesije 2008. godine, jer su se ulagači nadali novim podsticajnim mjerama Feda, kao i odlučnijim mjerama Evropske centralne banke za suzbijanje dužničke krize u evrozoni.
I Fed i ECB ispunili su očekivanja, no sada su pred ulagačima novi izazovi, među ostalima, predsjednički izbori u SAD-u u novembru, borba u Kongresu po pitanju poreza i budžetskih rezova te slabljenje zarada kompanija.
„Ulazimo u područje otpora u kojem treba biti defanzivan. Dok pokušavate preći još 5 odsto uspona, prijeti vam mogući pad za 15 do 20 odsto, što je, po mojem mišljenju, vrlo opasno”, kaže Richard Ross, strateg u kompaniji Aubach Grayson.