BANJALUKA, Zbog dugotrajnih suša “Elektroprivredi Republike Srpske” dnevno nedostaje oko 1.500 megavat časova električne energije za redovno snabdijevanje domaćih potrošača, te se ovaj nedostatak podmiruje kupovinom struje na slobodnom tržištu.
Ovo je “Glasu Srpske” rekao izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove “Elektroprivrede RS” Blagoje Šupić.
On je dodao da su cijene po kojima “Elektroprivreda Srpske” kupuje električnu energiju za potrebe domaćih potrošača višestruko veće od cijena po kojima EPS snabdijeva potrošače.
– Elektroenergetska situacija u Srpskoj, kao i u cijelom regionu, trenutno je jako teška zbog dugotrajne suše. Sadašnja proizvodnja električne energije u hidroelektranama je daleko ispod planirane, tako da je 25. novembra Hidroelektrana na Drini proizvodila 16 odsto planirane proizvodnje, HE na Vrbasu 20 odsto, dok je sistem HE na Trebišnjici neraspoloživ od 22. novembra ove godine – rekao je Šupić.
On je dodao da su dotoci na slivu Drine i Vrbasa na nivou biološkog minimuma.
– To nas dovodi u veoma tešku situaciju, jer je sa zahlađenjem došlo do porasta potrošnje – naveo je Šupić.
Generalni direktor “Elektroprivrede RS” Branislava Milekić je istakla da je izuzetno mala količina padavina, koja je naročito izražena u drugoj polovini godine, značajno uticala na dotoke, tako da je trenutni dotok na rijeci Trbišnjici najniži od puštanja u pogon HET-a, a da je vjerovatnoća pojave ovakvih dotoka je jednom u sto godina.
– Slična situacija je i na rijeci Drini. Ovo je razlog za smanjenje isporuke električne energije za 20 odsto počevši od juna mjeseca pa do 21. novembra, od kada smo potpuno obustavili isporuku energije za komercijalne svrhe i svu proizvedenu energiju usmjerili isključivo za snabdijevanje domaćeg konzuma – istakla je Milekićeva.
Ona je naglasila da situaciju dodatno komplikuje činjenica da su slične prilike i u okruženju, pa je energija izuzetno skupa i teško je obezbijediti nedostajuće količine.
Sušni period koji traje već sedam mjeseci doveo je do niskog vodostaja rijeka, koji ugrožava rad hidroelektrana u cijeloj Evropi. Na Balkanu su već uslijedile nestašice struje, a neke zemlje najavljuju i redukcije. “Elektroprivreda Srbije” 15 odsto potrošnje pokriva uvozom.
Region
Blagoje Šupić je istakao da su skoro sve zemlje jugoistočne Evrope, osim Bugarske, suočene sa nedostatkom električne energije.
– Zbog toga, ako sadašnja loša hidrološka situacija potraje, bez obzira na visinu prodajne cijene električnu energiju neće biti moguće nabaviti na elektrenergetskom tržištu – istakao je Šupić. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo eksperti. Nema vode, nema vatre. Dobro ste planirali budućnost proizvodnje el. energije iz prirodnih resursa /voda/.