BEOGRAD, Proizvođači crijepa iz Srbije prošle godine su napravili 190 miliona crijepova, pri čemu je u konkurenciji domaćih fabrika iz Kikinde, Kanjiže, Novog Bečeja i Leskovca udio krovnog pokrivača napravljenog u pogonima AD “Potisje Kanjiža” 36 odsto. Od napravljenih crijepova na zalihama kod svih proizvođača ostalo je 53 miliona crepova, pa je očito da proizvodnja premašuje domaće potrebe, tako da se prostor za plasman traži na tržištu okolnih zemalja.
Za AD “Potisje Kanjiža” – koje je prije nešto više od četiri godine kupio austrijski koncern “Tondah”, pod čijim krovom su 34 firme iz deset zemalja srednje i jugoistočne Evrope – lanjski učinak bio je rekordan u svakom pogledu, najuspešniji od kada je 1903. godine prepoznavši da će pravljenje crijepova od kanjiške gline biti dobar biznis fabriku osnovao Herman Grinfeld. U pogonima AD “Potisje Kanjiža” prošle godine napravljeno je 67,2 miliona crepova i još 52, 6 miliona elemenata za fert gredice normalnog formata, pa je ukupan učinak od 119,8 miliona komada građevinskog materijala normalnog formata, najveći ikad ostvaren za 104 godine postojanja fabrike.
Učinak u pravljenju crijepova je još veći, napominje generalni direktor AD “Potisje Kanjiža” Ištvan Jenei, ako se ima u vidu da se prave samo crijepovi većeg formata koji zahvataju 15 posto veću pokrovnu površinu. Prodato je 62,5 miliona crijepova, što je za 37 odsto više nego 2006. godine, a od toga je 19,7 miliona ili 31,7 odsto završilo na inostranom tržištu.
– Dobri rezultati u poslovanju su plod ulaganja od preko 20 miliona evra u prethodnim godinama, kao i uspešno prilagođavanje poslovanja evropskim standardima – naglašava Jenei. – Ukupni prihod od preko 32 miliona evra u prošloj godini veći je za 45 posto naspram prethodne godine, u čemu je učešće izvoda preko devet miliona evra ili 28 odsto. Najznačajnija izvozna tržišta su Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Albanija, Makedonija, Rumunija, Bugarska i Ukrajina, gde izvozimo crepove, a u Hrvatskoj prodajemo fert gredice.
Srpski proizvođači su prošle godine izvezli 58 miliona crijepova na razna tržišta, a kako je na lageru ostalo više od četvrtine proizvodnje, Jenei smatra da ako ne bude uskoro intenzivnije gradnje, proizvođači će biti prinuđeni da traže nova inostrana tržišta. U Rumuniji i Bugarskoj se osjeća zamah izgradnje, međutim, zasad tu još ne spada gradnja porodičnih stambenih zgrada, kod kojih je i najosetniji utrošak crijepova.
U kanjiškom gigantu industrije građevinskog materijala na zalihi je tromesečna proizvodnja, što nije zabrinjavajuće jer je na lageru najviše “biber” crijepova. Sada se za gradnju više koriste veliki crijepovi “kontinental plus” i “konstant plus”, njih je 12 potrebno za kvadratni metar krova, dok je nekad trebalo 15. Nije zanemarljivo ni što se kod nas jedino u Kanjiži prave crijepovi u boji, u ovoj godini činiće skoro četvrtinu proizvodnje.
Za nešto više od četiri godine od kada je kanjiška fabrika privatizovana broj zaposlenih se smanjio za preko 400, tako da u AD “Potisje Kanjiža” sada radi 598 ljudi, što je prema rečima generalnog direktora Jeneija optimalan broj na ovom nivou tehničko-tehnološkog razvoja. Zaposleni su u prošloj godini prosečno mesečno zarađivali oko 45.000 dinara.Dnevnik