BEOGRAD, Više od 30 privrednika iz najvećih srpskih preduzeća učestvovaće 12. februara u Alžiru na Poslovnom forumu sa alžirskim privrednicima, u okviru 19. zasjedanja Mješovitog komiteta za ekonomsku i naučno tehničku saradnju Srbije i Alžira.
Tokom posjete očekuje se potpisivanje nekoliko važnih bilateralnih ekonomskih sporazuma i Sporazum o saradnji Privredne komore Srbije /PKS/ sa Nacionalnom poljoprivrednom komorom Alžira, saopšteno je iz PKS.
Ova posjeta, kako očekuju u PKS, trebalo bi da bude prelomni momenat u saradnji dvije zemlje, koje vezuje tradicionalno višedecenijsko prijateljstvo i da omogući veće prisustvo srpskih kompanija na tržištu ove sjevernoafričke zemlje u usponu.
U privrednoj delegaciji, koju organizuje PKS, zastupljeni su brojni privredni sektori od značaja za uspostavljanje dugoročne saradnje dvije zemlje – finansijski, bankarski, građevinarstvo, vodoprivreda, elektroenergetika, prehrambena i metalna industrija, poljomehanizacija i rezervni dijelovi, saobraćaj, zaštita čovjekove okoline, šumarstvo, informacione tehnologije, poljoprivreda, nafta i gas.
“Osim toga, naši poslovni ljudi imaće priliku da učestvuju u razgovorima sa brojnim alžirskim ministrima i direktorima velikih javnih preduzeća”, kažu u PKS-u, ističući da su “stvorene objektivne pretpostavke i pokazan obostrani interes za prevazilaženje višegodišnjeg zastoja u bilateralnim ekonomskim odnosima”.
Alžir spada u značajne proizvođače i izvoznike prvenstveno gasa i nafte i ima realne izvore za finansiranje ambicioznih planova i programa investicione izgradnje i proširenje infrastrukture, što je polje na kome su bivše jugoslovenske firme stekle odlične reference, poslovnu reputaciju i povjerenje.
Alžir je proteklih godina dostigao značajan privredni rast, a Vlada ove države planira do 2014. godine investicije u vrijednosti od 150 milijardi dolara u skoro svim privrednim granama.
Srpski privrednici su pokazali veliki interes za učešće u brojnim infrastrukturnim projektima i to kroz model osnivanja grupacija sa alžirskim preduzećima.
U privrednoj delegaciji Srbije su, između ostalih, i menadžeri iz “Jubmes banke”, “Jugoimporta SDPR”, “Hidotehnike – Hidroenergetike”, Instituta za vodoprivredu “Jaroslav Černi”, “Naftne industrije Srbije”, “Puteva Užice”, “Energoprojekta”, “Galenike” i kompanije “ITN” iz Zemuna. Srna