BEOGRAD, Srpski izvoznici su od 2000. zbog autonomnih trgovinskim mjera koje primjenjuje Evropska unija na određene proizvode iz Srbije uštedili dvije milijarde evra, a od februara do aprila ove godine 83 miliona evra, rekla je Milica Delević direktorka Kancelarije za evropske integracije.
S druge strane izvoznici iz Evropske unije u Srbiju su, prema njenim riječima, od početka primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma, odnosno od februara do aprila, uštedili 17 miliona evra.
„Ukoliko bi EU ukinula autonomne trgovinske mjere za određene srpske proizvode i uvela carine srpski izvoznici bi bili na petostruko većem gubitku nego izvoznici EU da ne primjenjujemo Prelazni trgovinski sporazum. Naši trgovinski odnosi sa EU nisu jednostrani niti su u korist Unije“, rekla je Delevićeva juče u Privrednoj komori Srbije i dodala da se na to tržište realizuje više od polovine srpskog izvoza.
„U posljednje četiri godine konstantno ostvarujemo suficit u trgovini agrarom, a prošle godine on je iznosio 110 miliona evra“, istakla je ona.
Vidosava Džagić, potpredsjednica Privredne komore Srbije je kazala da je na portalu te institucije postavljena baza podataka carinskih stopa koje se primjenjuju na uvoz proizvoda iz Evropske unije.
„Kompanije neće više morati da pretražuju sporazume, zakone, uredbe već će na jednom mjestu imati lako i stalno dostupne informacije o carinskim stopama na proizvode iz EU“, rekla je ona.
Aleksandar Pajić, inspektor za porijeklo robe u Upravi carine kaže da je Prelazni trgovinski sporazum podjeljen u dva dijela „u carinskom smislu“.
„Na industrijske proizvode nema carina, one ne postoje ni za jedan dio poljoprivrednih proizvoda dok će se drugi dio etapno smanjivati do 2015.“, rekao je Pajić.