BEOGRAD, Vlada Srbije neće mijenjati postojeće zakone koji se odnose na poslovanje firmi u Srbiji kako bi spriječila da se kompanije koje su registrovane u of šor zonama pojavljuju na našem tržištu kao vlasnici preduzeća.
Iako je jasno da se države koje imaju liberalniji pristup osnivanju kompanija i plaćanju dažbina koriste kako bi se ne samo zaobišli važeći propisi u drugim zemljama koje posluju “regularno”, već i da se preko ovih poreskih rajeva, “pere” između dva i pet odsto svjetskog bruto društvenog proizvoda, u bliskoj budućnosti, očito je da na svjetskom nivou ne postoji namjera da se ovaj vid organizacije privrednog ambijenta ukine.
Prema podacima u koje države iz Srbije ide ponajviše uplata po osnovu ostvarenih usluga, jasno je da se ovdje itekako shvataju sve prednosti i “mogućnosti” of šor zona.
– Po osnovu usluga, na brojne račune u Švajcarskoj uplaćeno je, u prošloj godini, nešto više od 108 miliona evra, na Kipar 50 miliona evra, a u Holandiju 34 miliona evra – ukazuju podaci Narodne banke Srbije.
Na žalost, riječ je o državama kod kojih su informacije o vlasništvu kompanija ili računa strogo čuvana tajna, pa je teško odgonetnuti o kakvim je, ovdje, poslovima zapravo riječ.
– Of šor kompanije na nekoj od brojnih destinacija, a čiji su vlasnici iz Srbije, šalju ovdašnjim firmama fakture za izvršenje neke od usluga. Obično je reč o nečemu što se u stvarnosti nikada ne uradi, ali se fakturiše kao izvršeno ispitivanje tržišta, konsalting, marketing…- kaže za “Novosti” jedan od iskusnih beogradskih knjigovođa. – Faktura se, naravno, plati, a firma tu uslugu, jasno, knjiži kao trošak. U tom slučaju, kapital se lagano iznosi iz Srbije, a da pri tom ni država ne dobija poreski prihod, jer se usluge knjiže kao trošak firme. Na ovaj način mnoge kompanije, zapravo, i završavaju godinu sa bilansima u minusu, a da su, u stvari, i te kako rentabilno poslovale.
– Srpski zakoni ne poznaju razliku između stranih ulagača koji osnivaju firme kod nas – kažu u Ministarstvu finansija. – Potpuno je svejedno da li je vlasnik domaće kompanije iz poreskih rajeva ili iz neke države koja ima i rigidnije poreske propise od naše zemlje. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da zivim na nekom od ostrva na Jadranu sad bih pokrenuo narod na referendum.