BEOGRAD, Sve veći broj srpskih firmi zainteresovano je za njemačko tržište, da tu plasiraju svoje proizvode, kupe sirovinu i opremu ili otvore predstavništvo, kaže predstavnica Privredne komore Srbije u Njemačkoj Milanka Vučić.
Ona je novinarima koji su boravili u Minhenu u organizaciji Prokredit banke rekla da se godišnje oko 1.000 naših firmi obrati PKS-u u Njemačkoj kako bi uspostavile kontakt sa tamošnjim kompanijama ili došle do potrebnih informacija u vezi sa poslovanjem na tom tržištu.
– Najviše se zanimaju mala i srednja preduzeća, ali nam se javljaju i veliki, poput „Delte”. Vidljivo je da srpski privrednici u 2010. sve više nastoje da za svoje proizvode nađu kupce na nemačkom tržištu. To je još odranije pošlo za rukom proizvođačima poljoprivrednih proizvoda, koji čine značajan deo izvoza Srbije u Nemačku. Radi se pre svega o zamrznutom voću i delimično povrću. Naša malina je visoko cenjena na nemačkom tržištu. I ako kupite ovde bilo koji voćni jogurt, koji se u Nemačkoj jako troši, u svakom od njih naći ćete izvesnu količinu našeg voća, bilo malina ili višanja. Negde oko 220 miliona evra je prošle godine bio izvoz srpskog zamrznutog voća i povrća u Nemačku – ističe Vučićeva.
Ona tvrdi da ekonomska kriza nije zaoštrila problem naplate potraživanja, koji u ovom trenutku muči mnoga domaća preduzeća.
– Firme iz Srbije imaju potraživanja u Nemačkoj još iz 90-ih godina. I to jeste još nerešen problem. Pojedinačna potraživanja firmi koje se nama obraćaju za pomoć iznose između 5.000 i 100.000 evra. Ali, isto tako postoje potraživanja nemačkih kompanija za isporučenu robu srpskim firmama koje dosežu i do milion evra. Generalno gledano, ako radite sa manjim i nesigurnijim partnerom u Nemačkoj, to je veća šansa da ćete loše proći – kaže Vučićeva.
Savjetnik za carinska pitanja Industrijske komore Nirnberga Rajnulf Pihner ocijenio je da preduzeća iz Srbije imaju šansu na njemačkom tržištu za izvoz svojih proizvoda, a posebno proizvođači dijelova za automobilsku industriju.
– Imate tradiciju u toj proizvodnji, znanje, povoljne cijene, a i troškovi dopreme nisu veliki zbog blizine dviju zemalja – ocijenio je Pihner. Press