BANJALUKA, Pomoćnik ministra finansija Republike Srpske u resoru za upravljanje investicijama Radmila Mihić rekla je da se u Vladi Srpske ozbiljno razmišlja o angažovanju međunarodne agencije koja bi nezavisno procijenila kreditni rejting Republike, nakon što je agencija “Mudiz” objavila podatke o novom padu kreditnog rejtinga BiH, koji je sada i zvanično na korak od ocjene rezervisane za zemlje u bankrotu.
“Činjenica je da takva praksa postoji u znatnom broju zemalja. Brojni regioni angažuju profesionalce koji procjenjuju njihov kreditni rejting i na osnovu toga se prave projekcije za buduće investicije”, rekla je Mihićeva za današnji “Pres RS”.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Rajko Kasagić saglasan je da bi izdvojena analiza kreditnog boniteta Srpske pokazala znatno bolje rezultate od onih koje dobija BiH u cjelini.
Istakavši da bi nastavak dramatičnog sunovrata rejtinga BiH, koji je u posljednjih pet mjeseci pao za četiri nivoa, domaću ekonomiju doveo do potpune propasti, Kasagić je ocijenio da je privreda u Srpskoj, u kojoj je znatno manja državna administracija i centralizovaniji nivo odlučivanja o važnim ekonomskim pitanjima, na mnogo “zdravijim nogama” od one u Federaciji.
“Nefunkcionalna i glomazna administracija, na koju se troši ogroman novac, predstavlja jedan od glavnih razloga za smanjenje kreditnog boniteta zemlje. Pošto se strani investitori prilikom odabira zemlje u koju žele ulagati vode analizama agencija kao što su ‘Mudiz’ ili ‘Standard end Purs’, jasno je da Srpska treba zatražiti posebno mišljenje”, rekao je Kasagić.
Ekonomski analitičar Damir Miljević smatra da o ekonomskom razvoju i stabilnosti “nema ni riječi” sve dok se ne riješe problemi u vezi sa administracijom, koja, kako kaže, troši skoro 50 odsto kompletnog bruto društvenog proizvoda.
“Nastavak pada kreditnog rejtinga će svakako nanijeti štetu cijeloj privredi. Loš rejting povlači teži pristup stranom kapitalu i povoljnim međunarodnim zajmovima, što opet znači teže otvaranje radnih mjesta i nastavak pada standarda stanovništva”, rekao je Miljević.
Pozivajući se na odlično obaviještene izvore, “Pres RS” objavio je danas da će Vlada Republike Srpske najkasnije za mjesec dana od “Mudiza” ili neke druge priznate agencije za procjenu kreditnog boniteta zatražiti izdvojenu ocjenu za Srpsku, kako bi dokazala da su za katastrofalnu ekonomsku situaciju i višegodišnji drastični pad investicija u cijeloj zemlji odgovorne vlasti Federacije BiH.
“U posljednjoj analizi ‘Mudiza’ navodi se da je jedan od uzroka daljeg pada rejtinga BiH i to što je politički motivisanim odlukama došlo do neprovodivih odluka o penzionisanju pripadnika Oružanih snaga BiH. Pošto su srpski predstavnici u zajedničkim organima, ali i vlada Srpske, stalno ukazivali na štetnost donošenja zakona kojim se radno sposobnim ljudima omogućava odlazak u penziju, vlasti u Banjaluci će zatražiti nezavisnu procjenu kreditnog rejtinga za područje Republike”, rekao je izvor ovog lista. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pošto se sve može kupiti, kupite i taj rejting koga nemate jer ovdje narod vidi da je sve propalo kada otvori “frižider i vidi da je prazan”.A sretni su oni koji ne žive ovdje jer ovdje ja ni psu ne bih dao da živi a kamoli moja porodica!
Bravo za članak, al mislim da je revizija bitna i u privatizaciji. Nestašica lekova je namerno izazvana uništenjem proizvodnje Jugoremedije i Srboleka. Posebno privatizacija SRBOLEKA je loše prošla. Proizvođač i veledrogeija – ujedno. Ogroman program medikamenata, nitrolicerin jedini u regionu, zgrade, u centru Beograda dogradnja preko 20 000 kvadratnih metara, građevinsko zemljište 6 hektara, distribucija lekova, brend i tržište, sada bez radnika (za svakog novog zaposlenog od Vlade RS do 10 000 evra subvencije, 250 radnika izađe peko 2 milion evra subvencija). Porez mali, dobit farmacije velika.
Potcenjena početna vrednost Srboleka na svega 13 milona evra, a vredi bar 6 puta toliko jer je to bila nekadašnja godišnja dobit farmacije, pogotovo danas kad je cena leka više od 80% cene u EU, a plata radnika 20% plate radnika EU. Neverovatna dobit.
Ponovna prodaja 04. 05. 2012. godine. Dva dana do izbora. Otkup okumentacije do 19.04.2012! Početan iznos oko tri miliona evra.