BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je da je sigurno da će Srpska biti uključena u globalni projekat izgradnje gasovoda “Južni tok”, nakon što je sa ministrom energetike Rusije Sergejom Šmatkovim potpisao političku izjavu o tome.
“To je prvi formali dokument u kojem se RS uključuje u globalni projekat `Južni tok` i dijeliće njegovu sudbinu.Veoma je značajno da smo razriješili tu dilemu i da nema više nikakvih mogućnosti da RS ne bude uključena, kada globalni projekat bude realizovan. Važno je da RS ne bude mimo ovog projekta, što je i njegov osnovni značaj”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
On je napomenuo da je već duže vrijeme sa ruskim vlastima i kompanijama razgovaramo u vezi uključivanja RS u generalni projekat “Južni tok”.
Dodik je podsjetio da su prilikom njegovog sastanka sa predsjednikom Rusije Dmitrijem Medvedovim u Beogradu neke kompanije podržale određene aktivnosti i ispitivanja i mogućnosti takve realizacije.
“S obzirom na to da su početne ocjene o tome da se RS uključi u taj projekat pozitivne, pokazala se potreba da se na zvaničnom nivou donese odluka i potvrdi opredjeljenje Rusije i nas iz RS da smo spremni da se uključimo u ovaj projekat”, naveo je Dodik.
Premijer Dodik i ministar energetike u Vladi Rusije Sergej Šmatkov prekjuče su potpisali zajedničku političku izjavu da se RS uključi u taj projekat i da se od kompanije “Gasprom” zatraži izrada studije izvodljivosti, da se zna kako ići dalje.
“Sama ta izjava bila je osnov da se formalizuje nastojanje `Gasproma` da se krene u taj posao”, rekao je Dodik.
Premijer Srpske je napomenuo da se svi veliki ruski projekti, uprkos činjenici da postoje snažne i moćne firme, vode u okviru vlade i da nijedan posao firmi koje se bave tim poslom ne bi bio moguć, ukoliko nema političke podrške vlade Rusije. Srna
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
istina jeste da si bio i pricao sa ministrom. no nije istina da si sigurno dogovorio.
————————
‘Russian gas giant Gazprom will carry out a feasibility study for the project, and then inform the Bosnian Serb Republic government of its decision, under a joint memorandum on cooperation signed by Dodik and Russian Energy Minister Sergei Shmatko.’
izvor: Rianovosti
@lemi
negdje sam vidio da bi kapacitet kraka trebao biti 1,5 milijardi m3. Ako uzmemo da je sadašnja ukupna potrošnja u BiH (Sarajevo-Visoko,Zenica,Zvornik) na nivou 300 miliona m3 pitam se kako će studija izvodljivost bpokazati bilo kakvu izvodljivost.
dobro pitanje. podaci koje si naveo su tacni. ne razumijem se nesto previse u energetiku (tipa mozda postoje neki gubici na mrezi) ali mislim da je ovo prazna prica i iz cinjenice da RS nema sredstva ni za 45 kilometara autoputa a kamoli za 480 kilometara gasovoda.
za ilustraciju jedini gasovod koji postoji u BiH ima kapacite 1 mlrd m3 godišnje, a daleko je od iskorištenosti. Nema dovoljno industrijske potrošnje i ima nepovoljnu strukturu potrošnje po sezonama.
Natural gas > Consumption (per capita)
Bosnia and Herzegovina:
102.342 m3 per capita 2006
Serbia and Montenegro:
316.21 m3 per capita 2005
Croatia:
615.188 m3 per capita 2006
Barem CIA tako kaže. Gledajući komšiluk očigledno je da će biti potrebni veći kapaciteti od trenutnih. Istina je da će biti potrebne godine/decenije za izgradnju infrastrukture, ali ipak neće se planirati prema trenutnom stanju. Tako da će i 1.5 milijardi m3 biti malo.
Slovakia: 1,141.073 m3 per capita 2007
Netherlands: 2,801.345 m3 per capita 2007
@danijel
probaj u banku odnijeti takve projekcije pa dobij kredit
Ja sam se samo osvrnuo na komentar u vezi potrebe dodatnog kapaciteta, tj za još jedan plinovod. U vezi kredita. Da li iko ikada dobio kredit za željeznice?
Da, jeste. Pa čak i BiH poslije rata.
treba nama i par autoputeva, jos 4-5 klinickih centara, i ostalog, ali, iz kojih para?
Kako iz kojih para: od para iz budžeta za 2011, 2012,…n godinu, jer on nema nikakvih problema da potroši pare unaprijed, prije nego ih zaradi.
Ispravka za 7. Moja greška.
Da li >> bi << iko ikada dobio kredit za željeznice?
Jer nema tih projekcija koje bi opravdale takav kredit, u onom smislu kako ste vi meni preporučili da probam ubijediti banku. Treba iskoristiti ovaj trenutak za razgovore sa Rusima oko plinovoda, a valjda će se pojaviti neko nekad ko će manje pričati i obećavati, a ozbiljnije raditi na realizaciji. Nedostaje nama mnogo toga, ali nije na odmet jedna ozbiljna i kvalitetna studija izvodljivosti takvog projekta. Na tome će dugo i da ostane, osim ako Rusi nekim čudom ne pronađu ta silna skrivena nalazišta prirodnog gasa i nafte na ovim prostorima 🙂 Ja se i bojim mogućih plinskih instalacija koje bi radili oni koji su i vodili kolo i oko zgrade vlade. Ajde što njima otpadaju prozoru, a šta bi bilo kada bi plin curio na sve strane. Možda je i bolje da sačekamo sutra, bolje sutra.
nemam ja nista protiv toga da ovdje prodje krak plinovoda za juzni tok, da se razumijemo. ali uslovi su bitni, ko gradi ko placa ko ima pravo eksploatacije itd.
Politicka izjava je potpisana. Jako bitna stvar. Ni sam Juzni tok jos nije sasvim sigurna investicija, a da ne pominjemo krak za RS.
Samo da ne zaboravimo da je izvjesna Slavija Internacional dobila koncesiju na taj gasovod još daleke 1998 godine. Vjerovatno do sada nisu imali uslova da naprave studiju izvodljivosti, vrijeme na raspolaganju je bilo nedostatno:)