– IRB prodala samo jedno od planiranih deset preduzeća
– Cenić: Ko će ulagati tamo gdje ne zna kome će plaćati porez
BANJALUKA – Od deset preduzeća čiju je privatizaciju planirala u ovoj godini, Investiciono – razvojna banka (IRB) RS do sada je uspjela da proda akcije u samo jednom preduzeću i to za svega 39.330 KM.
Planom privatizacije IRB za ovu godinu previđena je prodaja akcija u 10 preduzeća u kojima Srpska ima udio.
Međutim, očigledno je da taj plan neće biti ispunjen s obzirom na to da je IRB za 10 mjeseci uspjela da nađe kupca za samo jedno preduzeće.
„Do današnjeg dana uspješno je okončana privatizacija jednog preduzeća. Radi se o prodaji 302.545 akcija, odnosno 11,67 odsto državnog kapitala preduzeća ’Mlinpek’ Prnjavor, pri čemu je postignuta cijena od 39.330 КM“, kazali su za CAPITAL u IRB-u.
Planom privatizacije za ovu godinu predviđena je prodaja državnog udjela u Rudniku željezne rude „Ljubija“, „Krajinapetrolu“, kao i u preduzećima „Budućnost“ Šamac, „Stočar“ Banjaluka, BRC „Šeher“ i PD „Semberija“.
Planirana je i privatizacija tri preduzeća koja je Vlada RS osnovala na imovini kupljenoj u stečaju i to „Novi mermer“ Šekovići, „Novi autodijelovi“ Rudo i „Nova tvornica prečistača“ Rogatica za koja u prethodnom periodu kupci nisu bili zainteresovani.
IRB je tokom godine nudila na prodaju akcije preduzeća u kojima ima manjinsko učešće u kapitalu, ali kupaca očigledno nije bilo.
S druge strane, RŽR „Ljubija“, čija je prodaja prije nekoliko godina izazvala prvi veliki sukob između tada vladajućih stranka u RS, još nije ponuđen na prodaju niti je poznato kada bi to moglo biti.
„Planom privatizacije za 2021. godinu predviđena je prodaja državnog kapitala ovog preduzeća na berzi. Uslovi i termin prodaje pomenutog društva u ovom trenutku još nisu definisani“. kazali su u IRB-u.
Investitori neće da bacaju svoj novac
Ekonomisti ocjenjuju da slabo interesovanje za državni kapital nije nikakvo iznenađenje ako se ima u vidu o kakvim preduzećima je riječ, a pogotovo ako se tome doda i aktuelna politička situacija.
„Prvo treba pogledati u kakvom su finansijskom položaju ta preduzeća. Drugo, rijetko ko se više odlučuje da investira i da novac za bilo šta u situaciji kada ne zna ni kome će plaćati porez. Ove firme niti su u dobrom finansijskom položaju niti imaju neko značajno učešće na tržištu i za njih su zainteresovani samo oni koji su u politici kako bi iz njih uzeli još ono što valja“, kaže za CAPITAL ekonomista Svetlana Cenić.
Kad neko daje svoje pare, dodaje, on dobro razmisli za razliku od onih koji daju državni novac.
Upravo zbog takvog odnosa vlasti strahuje da bismo uskoro mogli svjedočiti privatizaciji „Elektroprivrede RS“.
„Ne bih isključila da ćemo svjedočiti nekim drugim privatizacijama kroz prodaju obveznica „Elektroprivrede RS“ na Bečkoj berzi, a vjerovatno ćemo se otrijezniti i kad vidimo ko je kupac obveznica Srpske sa Londonske berze. To će biti neka vrsta mnogo krupnije privatizacije“, naglasila je Cenić.
Da većina ponuđenih firmi nije atraktivna smatra i ekonomski analitičar Zoran Pavlović koji ističe i da se IRB nedovoljno ozbiljno bavi ovim pitanjem i da zbog toga ne čudi slabo interesovanje kupaca.
„Nema dovoljno informacija o tim preduzećima, nema prospekta, nema analize. Nije dovoljno objaviti na sajtu da nešto prodajete, kupcima su potrebne informacije da bi znali šta kupuju“, kaže Pavlović.
Iako se duže vrijeme najavljuje još nije prodat ni udio u „Krajinapetrolu“ za koji je još ranije interesovanje izrazila hrvatska INA.
CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević