SARAJEVO, Svi nivoi vlasti u BiH treba da obavljaju svoj dio posla u procesu evropskih integracija, a Republika Srpska /RS/ i Federacija BiH /FBiH/ moraju da budu sastavni dio tog procesa u čemu svoju ulogu treba da imaju i koordinatori na entitetskom nivou, zaključak je današnjeg sastanka o unapređenju unutrašnjih mehanizama koordinacije o IPA programima, održanog u Sarajevu.
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Željka Cvijanović rekla je novinarima da današnji sastanak sa predstavnicima Evropske komisije predstavlja početak dolaska do konačnog riješenja za novi i bolji mehanizam koordinacije koji će obuhvatiti sve nivoe vlasti, a sve radi izbjegavanja grešaka koje su se desile ove godine kod priprema za IPA program za 2012.
“Optimistična sam da je ono što smo imali iza nas, te da se otvara jedna nova faza u kojoj treba da definišemo šta je čija pozicija, na koji način kooordinišemo i kako dobijamo konačnu listu projekata da ne bismo došli u situaciju da neko mora da je ospori”, naglasila je ona.
Cvijanovićeva je izrazila zahvalnost Evropskoj komisiji što je izašla u susret RS, koja je još prije nekoliko godina tražila da se razgovara o tome kako strukturisati procese evropskih integracija BiH.
“Željeli smo tačno znamo na koji način će i koji akteri imati odgovarajuću ulogu u tom procesu. Danas smo se upoznali i sa rješenjima drugih složenih država i dobar izvor informacija za BiH može biti unutrašnja koordinacija u Belgiji” , navela je ona.
U vezi koordinacije IPA poslova u BiH Evropske komisija donijela je nakon današnjeg sastanka i nekoliko preporuka za vlasti BiH.
Jedna od najvažinijih preporuka za RS jeste da Koordinacioni odbor IPA-e treba biti konsultovan u ključnim fazama kod planiranja IPA projekata, kao i kad god je potrebno da bi se adresirale poteškoće u implementaciji projekata koje finansira EU.
Pravila procedura za Koordinacioni odbor IPA-e trebalo bi da se uspostave u narednom periodu.
Savjet ministara, vlade RS, Federacije BiH i Brčko distrikta trebalo bi da stupe u dijalog kako bi se ojačao sistem koordinacije vezan za EU poslove, a Direkcija za evropske integracije BiH /DEI/ trebalo bi da što prije sazove sastanak u tu svrhu. EU je spremna da pomogne stranama u dijalogu kako bi olakšala proces evropskih integracija.
Jedna od preporuka je i da ulogu generalnog koordinatora za EU integracije, uključujući ulogu državnog koordinatora za IPA program, treba da izvršava član Savjeta ministara BiH kojem bi Direkcija za evropske integracije trebalo da obezbjedi podršku. Taj član Savjeta ministara trebalo bi da bude politički sagovornik EU.
Vlasti BiH bi takođe trebalo da ispitaju pravnu izvodljivost ubrzanja potpisivanja finansijskih sporazuma sa Evropskom komisijom uzimajući u obzir promjenu Okvirnog sporazuma, ako je to potrebno.
Osim Cvijanovićeve, niko od učesnika sastanka nije želio da daje izjave za novinare.