NJUJORK, Prosječni bonusi na Volstritu smanjeni su za 9 odsto prošle godine na 146.200 dolara.
Međutim, i ovako su i dalje značajno veći od onih za vrijeme finansijske krize, ali i manji nego što su bili prije 10 godina, pokazao je izvještaj nadzornih vlasti.
Rekordan prosječan bonus iznosio je 191.360 dolara, a zabilježen je 2006. godine.
Pad bonusa u prošloj godini proizlazi iz prilično loše godine za finansijski sektor, kojeg puno bolja situacija ne očekuje ni u 2016. godini. Dobit brokersko-dilerskih firmi na berzi u Njujorku lani je pala za 10,5 odsto, na 14,3 milijarde dolara, pokazuju podaci kancelarije za nadzor tržišta države Njujork. A akcije banaka zabilježile su slabije rezultate tokom cijele godine u poređenju s akcijama ostalih sektora.
“Bonusi i zarade kompanija na Volstritu pali su u 2015., što odražava izazovnu godinu za finansijska tržišta”, poručile su u saopštenju nadzorne vlasti Njujorka.
Premda je prosječan bonus lani smanjen, isplate su bile i dalje izdašne u mnogim oblastima, uključujući one u hedž fondovima ili firmama koje se bave savjetovanjem u vezi spajanja i akvizicija, kažu stručnjaci za nadoknade.
“'Ima puno milionskih dolarskih bonusa, no puno ih je manje nego što ih je nekada bilo”, kazao je Alan Džonson, izvršni direktor u savjetodavnoj firmi Johnson Associates.
I dok su bonusi smanjeni, plate direktora u prosjeku su i dalje visoke. Prema dostupnim podacima, prosječna plata na Volstritu, uključujući bonuse, u 2014. godini je porasla za 14 odsto, na 404.800 dolara.
Promjene u platama odraz su sve veće zabrinutosti na Volstritu da će globalna ekonomska kriza neko vrijeme još jesti zaradu finansijske industrije.
“Bili smo previše optimistični posljednjih četiri, pet godina da će globalnoj privredi krenuti bolje”, kazao je Džonson.Tportal