BEOGRAD, Generalni državni revizor Srbije Radoslav Sretenović najavio je da će Državna revizorska institucija Srbije (DRI) vratiti u budžet 96 miliona dinara i predložiti izmjenu zakona o DRI koji treba da omogući veću nezavisnost te inistitucije.
Po sadašnjem zakonu samo 20 poslanika u Skupštini može da pokrene postupak smjene čelnika ili Savjeta DRI, rekao je generalni državni revizor Sretenović i napomenuo da će izmjenom tog dokumenta biti zatražen poseban budžet za tu instituciju, kao što je to slučaj sa Skupštinom Srbije.
Sretenović je rekao da 24. septembra ističe mandat Savjeta DRI, a skupštinski Odbor za finansije nadležan je za prijedlog parlamentu za izbor članova tog Savjeta, rekao je on.
Do kraja oktobra DRI će uraditi nacrt izvještaja o reviziji završnog računa budžeta za 2011. godinu, koji bi trebalo da bude predat Ministarstvu finansija Srbije, najavio je generalni državni revizor.
Sretenović je najavio i da će DRI do kraja ove godine objaviti najmanje 45 izvještaja o reviziji i ukazao da je ta institucija uspjela da smanji deficit budžeta za 2008. i 2009. godinu za oko pet milijardi dinara, a u 2010. za oko 6,5 milijardi dinara.
U pomenutih 45 izveštaja DRI su i oni o trošenju budžetskih sredstava kod javnih preduzeća, lokalne samouprave, javni dug Srbije, ministarstava Vlade Srbije, Narodne banke Srbije, naveo je Sretenović.
Starteškim planom DRI od 2011. do 2015. godine, predviđeno je jačanje kapaciteta te državne institucije, uvođenje informatičke infrastrukture koja bi trebalo da dovede do automatizacije poslova unutar DRI, a od 2013. godine počeće pilot projekat – revizija svrsishodnosti, najavio je Sretenović.
Revizija svrsishodnosti treba da pokaže da li se sredstva koja su korišćena dala očekivane rezultate, objasnio je Sretenović i dodao da trenutno 20-ak zemalja u svijetu primjenjuje tu vrstu revizije.
Inače je po Sretenoviću DRI do sada dala 667 preporuka budžetskim korisnicima, a kao posljedicu toga je većina njih uvela internu kontrolu i reviziju. Revizorska institucija je od osnivanja podnijela 193 prijave za nepravilnosti u trošenju budžetskih sredstava i sve su procesuirane, istakao je Sretenović i napomenuo da su od toga 162 bile prekršajne prijave, 29 za privredni prestup, a tri su bile krivične. Do sada je najviše prekršaja bilo zabilježeno u kršenju Zakona o javnim nabavkama Srbije.
Od svih tih prijava doneseno je sedam pravosnažnih presuda, od čega su šest bile osuđujuće, a jedna oslobađajuća, dodao je Sretenović.
Vrhovni državni revizor Srbije Gordana Tišma podsjetila je da DRI obavlja i reviziju poslovanja lokalne samouprave, kojih u Srbiji ima 168 i najavila da je u 2012. godini planirana 21 revizija poslovanja lokalne samouprave i to u 11 gradova i 10 opština.
Vrhovni državni revizor Srbije Željko Rnjak rekao je da će u 2012. godini predmet revizije, takođe, biti rad 16 javnih preduzeća u Srbiji i dodao da će među njima biti beogradski “Vodovod i kanalizacija” i Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) “Beograd”.
Vrhovni državni revizor Srbije Ljubica Janković Andrijević rekla je da DRI sprovodi i reviziju poslovanja Narodne banke Srbije (NBS), koja se odnosi na korišćenje javnih sredstava i na poslovanje sa budžetom Srbije.
Okvir za reviziju NBS je Zakon o računovodstvu i reviziji, a inače taj posao u centarlnoj banci po zakonu obavlja komercijalni revizor, rekla je vrhovni državni revizor Janković Andrijević i objasnila da se u slučaju NBS ne radi isti posao dva puta, iako tako izgleda na prvi pogled. Izveštaj DRI o NBS je javni i centralna banka ne može da bira državnog revizora, a komercijalna revizija se ugovara sa klijentom, objasnila je Janković Andrijević i dodala da su različiti ciljevi te dvije kontrole.
Na osnovu izvještaja DRI, centralna banka je iz poslovanja u 2009. u budžet uplatila dobit od 4,5 milijardi dinara, a iz 2010. godini blizu dvije milijarde dinara, podsjetila je Janković Andrijević.
Vrhovni državni revizor je rekla da je DRI već završila revizije za NBS i za javni dug Srbije i sastavlja nacrte. DRI je osnovana 2007. godine, a 2009. godine je počela da obavlja revizije poslovanja budžetskih korisnika. Danas ima 128 zaposlenih, od čega 104 u revizorskim službama, od kojih su 32 revizori sa revizorskim zvanjima. Tanjug