BEOGRAD, Ulaznu kartu u srednji sloj društva u Srbiji , mjesečni prihod veći od 1.000 evra, ispunjava jedva 40.000 građana, piše Blic.
U Srbiji gotovo da ne postoji srednja klasa po evropskim standardima. Čak i da se ublaže evropski kriterijumi, privilegiju da se nazove pripadnikom ovog društvenog sloja kod nas uživa manje od jednog procenta građana.
S obzirom na to da u toku mjeseca samo na potrošačku korpu ode više od 400 evra, neophodno je bar dva i po puta više novca da onaj ko čini naš srednji sloj sebi priušti pristojan automobil, ode na ljetovanje ili zimovanje, uplati kurs nekog stranog jezika, redovno posjećuje bioskop ili pozorište, što praktikuje svako ko pripada zlatnoj sociološko-ekonomskoj sredini Londona, Praga ili Berlina.
Ekonomista Miroslav Zdravković ocjenjuje da pripadnik srednje evropske klase u prosjeku ima platu iznad 2.500 evra mjesečno kojima finansira navedene aktivnosti.
“Posmatrajući samo ekonomske parametre, može se reći da naša srednja klasa i ne postoji, ili da je čini svega 40.000 ljudi”, objašnjava Miroslav Ružica, bivši viši naučni savjetnik Svjetske banke.
Ekonomista Aleksandar Stevanović ovoj brojki, međutim, pridodaje još nekoliko hiljada onih preduzetnika koji se na razne načine dovijaju da prikriju svoje prihode ne bi li smanjili fiskalne obaveze prema državi.
Kako bilo, pomenutu grupu ljudi, prema procjenama sagovornika, kod nas uglavnom čine pojedini profesori, menadžeri, ljekari, dizajneri koji imaju univerzitetsko obrazovanje, znaju bar jedan strani jezik, kompjuterski su obrazovani, posjeduju automobil u prosječnoj vrijednosti od oko 10.000 evra, stambeno su obezbjeđeni i svom djetetu mogu da priušte školovanje u inostranstvu, što su parametri i za one koji čine ovaj sloj u razvijenijim zemljama Zapada.
Ako se pak o onima koji su na sredini društvene ljestvice sudi iz sociološkog, tačnije vrijednosnog, a ne materijalnog ugla, onda bi se prema riječima Ružice, ta brojka znatno uvećala jer bi se u srednju klasu svrstali i zaposleni u javnom sektoru i koji imaju primanja malo viša od republičkog prosjeka.
Nezavisno od toga po kom kriterijumu se sudi o ovom sloju, za sve koji spadaju u srpski srednji sloj tipično je, prema riječima Ružice, da svoj vrijednosni okvir određuju u skladu sa preovlađujućim u društvu, čiji su nosioci državne agencije i institucije. Time gube svoju nezavisnost, što nije slučaj sa evropskom srednjom klasom. pa je i kritičnija prema javnim institucijama”, objašnjava Miroslav Ružica. Blic