GORAŽDE – U krugu Bazne industrije “Azot” u Vitkovićima kod Goražda deponovano je 350 kilograma gotovo nezaštićenog srebra, čija vrijednost je oko pola miliona KM, upozorava Mirsad Bilajac, kantonalni tužilac iz Goražda.
“Budući da štrajkači i Nadzorni odbor ne mogu da se dogovore, to srebro se faktički nalazi u krugu bazne industrije na dohvat ruke svakome. Nakon krađe platine, čija je vrijednost oko tri miliona KM, predlagao sam da to srebro bude premješteno u Kantonalno tužilaštvo. Međutim, Ibrahim Imamović, predsjednik NO ‘Azota’, odgovorio mi je da se on ne bi bavio time”, govori Bilajac.
Imamović, međutim, tvrdi drugačije. Kaže da bi se pobrinuo za srebro, ali da mu je onemogućen ulazak u krug fabrike.
“Ja ne mogu da priđem krugu fabrike i samim tim nisam nadležan. Prošle godine u avgustu pokušao sam ući u krug i tada sam pretučen od strane nelegalnih štrajkača, a zatim i uhapšen. U policiji mi je napisan prekršajni nalog i platio sam kaznu. Po mom mišljenju, tužilac i sud su ti koji imaju ovlasti, pa što oni ne izmjeste to srebro”, ističe Imamović, uz konstataciju da je za krađu platine odgovorna Vlada Bosansko-podrinjskog kantona, “jer u vrijeme izvršenja djela platina bila državna imovina”.
Sead Zorlak i Azemina Velić, predstavnici oko 120 štrajkača, pak tvrde da su pisali dopise s upozorenjem Vladi BPK.
“Upozoravali smo ih i za platinu i za srebro. Ako i ovo neko ukrade, šta da radimo, mi goloruki ne možemo ništa. Policija i tužilaštvo su tu pa neka rade svoj posao”, mišljenja su Zorlak i Velićeva.
U vrijeme naše posjete “Azotu”, koji se prostire na sedam kilometa kvadratnih površine, Zorlak i Velićeva su nas uvjeravali da je platinu mogao ukrasti samo neko ko je znao gdje je uskladištena. I oni smatraju da bi nakon platine i srebro moglo biti ukradeno.
“Više od 20 godina radila sam u upravnoj zgradi i nisam znala gdje se nalazi platina. Pljačku je morao ‘aminovati’ neko iz vrha, ko je izvršiocima krađe dao tačne upute. Mi imamo službeni izvještaj policije, u kojem je navedeno da je sef otvoren originalnim ključem. A originalni ključ od tog sefa imao je samo blagajnik Smail Herak. A ključeve od sefa u kojem je dio srebra ima samo direktor Hakija Kalkan”, govori Velićeva.
Zorlak ističe da je drugi dio srebra u pećima, odnosno “u kolonama” za izbjeljivanje formalina, kako ih ovdje zovu, koji se koristi za proizvodnju sintetskih ljepila.
“I platina je tokom rata stavljena u peći, ali po nečijoj direktivi je izvađena i stavljena u sef. Iz peći platinu je mogao dići samo kran, a isto je i sa srebrom”, upozorio je Zorlak. Nezavisne N.