BIJELJINA – Bankar iz Kine Dragan Guru Đuragin, porijeklom iz Novog Sada, spreman je da imovinu bijeljinske „Šećerane“ plati 7.000.000 KM, zaposli stotine radnika i pokrene proizvodnju. Povjerioci bi ubrzo trebalo da se izjasne o ponudi i zatraže bankarsku garanciju kako bi se utvrdilo da li je ponuda realna ili će završiti u kanti kao ranije koje su pristizale od turskih i vijetnamskih investitora.
Portal CAPITAL objavio je prije dva dana da su za kupovinu „Fabrike šećera Bijeljina“ u stečaju, nakon investitora iz Turske, Vijetnama, SAD, Srbije i BiH, zainteresovani i kupci iz Kine i Italije.
Stečajni upravnik „Šećerane“ Nebojša Matić rekao je da je Dragan Guru Đuragin iz Hong Konga dostavio ponudu za kupovinu „Šećerane“, koja je priložena u spis suda i dostavljena Odboru povjerilca.
„Da li je na pomolu preokret, ili će se ponoviti scenario koji smo imali sa turskim i vijetnamskim ponudama, vidjećemo vrlo brzo. Đuragin je ponudio da plati sedam miliona maraka, da u ovom mjesecu uplati 10 odsto kapare. Ako se prihvati njegova ponuda, u roku od 60 dana uplatio bi ostatak. Želi odmah da zaposli 50 stručnih lica za remont fabrike, 50 pomoćnih lica i 50 radnika. Ima u planu investicije i da od ljeta iduće godine zaposli 200 novih radnika i nastavi proces proizvodnje“, rekao je Matić za CAPITAL.
Dodao je da će Odbor povjerilaca iduće sedmice dati mišljenje o ovoj ponudi.
„Ubrzo će se dokazati da li je ovo realno ili je samo neka lijepa želja, jer ako je neko rekao da će dati 700.000 KM depozita u oktobru, onda će to biti brzo i stečajni postupak bi mogao da se završi za dva, tri mjeseca“, istakao je Matić.
Dodao je da će se prije Skupštine povjerilaca, koja bi trebala da bude za deset do petnaest dana, od Đuragina tražiti uplata kapare od 700.000 KM da bi se o njegovoj ponudi razgovaralo i donosila odluka.
„Sigurno je da će Skupština onda zauzeti stav da se traži bankarska garancija za ponudu. Ovo je do sada ubjedljivo najsažetija ponuda jer se želi nastaviti proces proizvodnje. Da li će proći kao ostale ponude, ili je ovo rješenje problema, veoma brzo će se znati“, naglasio je Matić.
Podsjećamo, CAPITAL je objavio da se za Dragana Guru Đuragina na mreži LinkedIn navodi da radi u “Global Financial Genesis” u Hong Kongu i da mu je posao, između ostalog, da procjenjuje projekte za finansiranje, spajanja ili preuzimanja i da donosi konačne odluke o sredstvima i uplatama tranši, ali i da pregovara sa vladama suverenih država o direktnoj uplati gotovine za vladine humanitarne i infrastrukturne projekte.
Na jednom australijskom sajtu on nudi treninge iz oblasti bankarstva – za brokere, pripravnike itd, koje naplaćuje po danu i do 1.500 evra. Za neke od treninga pominje se i učešće u rijalitiju.
“Trenutno obučavam moje osoblje u Bangkoku i Hong Kongu, ali i pomoćno osoblje širom svijeta kako bi mi pomogli u odabiru najboljih projekata i poslovnih ideja za finansiranje. Na raspolaganju imamo 500 milijardi evra iz različitih izvora, koji se nalaze u HSBC u Londonu i još šest banaka u svijetu. Sredstva su odobrila svjetska regulatorna tijela, a najvažniji su: Svjetska banka, MMF, UN, G20“, naveo je Đuragin na sajtu australijske firme.
Pored posla u Australiji, navodi se i da je direktor firme na Kipru.
„Fabrika šećera“ u stečaju je od 2015. godine, a njena imovina nuđena je više puta na prodaju po početnoj cijeni od 10 miliona KM. Stizale su ponude iz Turske, Vijetnama, SAD, Srbije i BiH, ali nijedna još nije realizovana.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Neznam ko je doticni gospodin koji bi izdvojio toliki novac za kupovinu bilo koje proizvodne firme na ovim nasim prostorima. Nepostovanje zakona i korumpirano sudstvo i tuzilastvo je glavni razlog zbog cega investitori koji su stekli kapital na zapadu u uredjenim drzavama ne zele investirati kod nas i u okolini i zbog toga ovakve informacije izazivaju sumnju kako je doticni stekao toliki novac i zasto bi rizikovao ulagati kod nas.
pogledajte o kome se radi i biće odmah jasno da je teška zajebancija u pitanju
Mirko u pravu si, teska zajebancija, mozes zamisliti Srbina koji ima na respolaganju 500 milijardi necega.
Ma ja to ne razumem, ako će pokrenuti treba mu dzaba dati. Ma ne dzaba ali omogućiti da plati u par rata sa pola godine odgode samo da krene raditi