BEOGRAD, Pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Srbije Radmila Bukumirić Katić izjavila je da će se u narednim mjesecima intenzivno raditi na izmjenama Zakona o radu u cilju veće fleksibilnosti u podjeli rada.
Ona je na okruglom stolu “Radno zakonodavstvo – kako prevazići postojeće prepreke za uspješnije poslovanje privrede”, kazala da je potrebno Zakon o radu uskladiti sa standardima Evropske unije i potrebama poslovanja.
Prema njenim riječima izmjene Zakona o radu, koje priprema Radna grupa, biće dogovorene sa svim socijalnim partnerima u toj oblasti.
“Uvođenjem i definisanjem novih formi rada, skraćenog radnog vremena i rada kod kuće smanjivaće se rad na crno i siva ekonomija”, kazala je ona.
Bukumirić – Katić je naglasila da su osnovni nedostatci postojećeg zakona o radu i radnog zakonodavstva, prenormiranost i nepreciznost.
Predsjednik Centra za liberalno-demokratske studije (CLDS) Boris Begović kazao je da postojeće radno zakonodavstvo u Srbiji mora prilagoditi uslovima poslovanja i vremenu u kojem se živi, jer je to jedini način da se dođe do rješenja koja su korisna i za poslodavce i za zaposlene.
On je naglasio da je potrebna veća fleksibilnost i prilagodljiv odnos prilikom zapošljavanja, ali i otpuštanja, kao i obračuna zarada.
Begović je dodao da će visoka stopa nezaposlenosti koja je trenutno 25 odsto i dalje biti problem sa kojim će se Srbija suočavati, ali je naglasio da još više zabrinjava to što je samo 45,4 odsto radno aktivnog stanovništva zaposleno, a time se smanjuje bruto društveni proizvod, gubi ljudski kapital i raste siromaštvo.
Profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu Miodrag Zec rekao je da u Srbiji uopšte nije problem to što piše u zakonima već što se oni ne primjenjuju.
“Srbija nema najvažniju stvar za zakone, a to je jedna nepristrasna država”, kazao je Zec.
Skup je organizovala Srpska asocijacija menadžera u saradnji sa CLDS. Beta