BEOGRAD, Svjetska banka odobrila je Srbiji 40 miliona dolara za drugi projekat u oblasti zdravstva, kao i 200 miliona dolara za projekat jačanja osiguranja depozita.
Drugi projekat u oblasti zdravstva ima za cilj unapređenje efikasnosti i kvaliteta javnog zdravstvenog sistema u Srbiji, dok Projekat jačanja osiguranja depozita za cilj ima jačanje finansijskog i institucionalnog kapaciteta Fonda za osiguranje depozita (AOD).
Ukupni izdaci za zdravstvo u Srbiji iznose oko 10,4 odsto BDP-a. Od ključne je važnosti da Srbija poveća produktivnost troškova za zdravstvo, naročito s obzirom na kontekst fiskalnih ograničenja i povećane potrebe populacije koja stari za zdravstvenom zaštitom, navodi se u saopštenju SB.
Drugi projekat za zdravstvo u Srbiji podržaće unapređenje finansiranja zdravstvene zaštite i efikasnosti javne nabavke lijekova i medicinskih proizvoda, kaže šef Kancelarije SB u Srbiji, Toni Verheijen.
Centralizovana javna nabavka je, prema njegovim riječima, kao pilot projekat bila sprovedena za trećinu lijekova koji se koriste u javnom zdravstvenom sistemu, što je smanjilo trošak za 25 miliona evra za 2014. godinu.
“Stanovništvo sa nižim primanjima imaće koristi od takve efikasnosti jer nemaju mogućnost da se liječe van javnog zdravstvenog sistema”, naveo je on.
“Jedan od osnovnih rastućih problema u Srbiji jesu maligna oboljenja. Nova oprema koja se finansira iz projekta unaprijediće radioterapiju za takve pacijente”, kaže vođa sektora za zdravstvo i ishranu u SB u regionu Evrope i centralne Azije, Timoti Džonston.
Projekat jačanja osiguranja depozita Rezerve AOD-a potrošene su usljed rješavanja nekoliko propalih banaka, pa je 200 miliona američkih dolara namijenjeno punjenju rezervi. AOD pokriva depozite u iznosu do 50.000 evra u slučaju propadanja banke.
Smanjenje rezervi tog Fonda stvara rizik za srpski finansijski sistem zbog mogućnosti da nedostaju adekvatna sredstva za pokriće osiguranih depozita. Propadanje banaka, čak i malih, može da poljulja povjerenje u cjelokupan bankarski sistem ukoliko deponenti izgube povjerenje u sigurnost svojih depozita.
Pristup kreditima i dalje predstavlja značajan problem u Srbiji, budući da rast kredita bitno zaostaje za onim prije globalne finansijske krize 2008. Istraživanja pokazuju da povećanje povjerenja u finansijski sistem može dovesti do povećanja domaće štednje koja se može upotrijebiti u produktivnije svrhe, a što, opet, vodi povećanju privrednog rasta i otvaranju radnih mjesta.
Značajna pomoć se obezbijeđuje i za jačanje institucionalnih i tehničkih kapaciteta Fonda za osiguranje depozita, navodi se u saopštenju SB. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
SVJESTKO ZLO