BEOGRAD – Međunarodni monetarni fond (MMF) dodijelio je Srbiji je 627,6 miliona Specijalnih prava vučenja (SDR), što je ekvivalentno iznosu od oko 890,22 miliona dolara ili 759,71 milion evra, kaže viceguverner Narodne banke Srbije Ana Ivković za Tanjug.
Riječ je, ističe Ivković, o priličnom iznosu, s obzirom na to da je kvota Srbije u MMF-u 0,14 odsto.
Prema njenim riječima, MMF je prekjuče distribuirao 95,8 posto od ukupne alokacije 650 milijardi dolara SDR-a, koju je Odbor direktora Fonda odobrio za podršku likvidnosti i borbe država članica protiv pandemije i posljedica korona krize.
Viceguverner Ivković ocjenjuje da je MMF i tokom ove krize pokazao da nije samo “policajac” nego i neko ko brine o globalnim finansijama.
Podsjeća da se o alokaciji SDR-a govorilo i prošle godine, ali je taj predlog naišao na veću podršku tek ove godine.
“Generalni direktor MMF-a Kristalina Georgieva je krajem jula dala svoj predlog za alokaciju Specijalnih prava vučenja u iznosu od čak 650 milijardi dolara, što je zaista ogroman iznos. Odluka je usvojena na Odboru direktora MMF-a 2. avgusta, a juče je usledila alokacija 95,8 odsto SDR od ukupnog iznosa od 650 milijardi dolara“, objašnjava Ivković.
Napominje da je MMF dao i jasne smjernice da je cilj ovih alokacija da se zadovolje dugoročne potrebe za rezervama svake zemlje, da se izgradi potrošačko i poslovno povjerenje u zemljama u kojima ono ne postoji i da se pojača tamo gdje postoji, kao i da se podrži oporavak od efekata pandemije, posebno najranjivijih zemalja.
Kada je riječ o korišćenju ovih sredstava, Ivković za Tanjug navodi da je svaka zemlja slobodna da ih koristi u skladu sa svojim mogućnostima.
“Može da ih koristi za jačanje deviznih rezervi, za otplatu nekih skupljih dugova, zatim ako je planirala da izađe na međunarodno tržište može umesto toga da iskoristi ova sredstva“, ističe ona.
Kaže, međutim, da ova sredstva ne smiju da budu zamjena za strukturne reforme, što znači da svaka zemlja mora da nastavi da ih sprovodi.
Naglašava da je Srbija sa MMF-om u prethodnom periodu zaključila dva nefinansijska aranžmana i da MMF ističe da Srbija sve svoje obaveze ispunjava, da ima jaku politiku strukturnih reformi i da izuzetno napreduje.
Viceguverner NBS navodi da se još ne zna za šta će Srbija utrošiti ova sredstva.
“To će biti predmet dogovora sa nosiocima izvršne vlasti u Srbiji, koji su pokazali da umeju da vode zemlju. Jer podsećanja radi, bili smo u aranžmanu sa MMF-om i septembra 2011. koji se nije uspešno završio, jer je već prilikom prvog razmatranja MMF otišao iz zemlje zato što tadašnje vlasti nisu bile spremne da ispune obaveze, pre svega prema svojim građanima“, navodi Ivković.
Ona ocjenjuje da ovo puno znači za Srbiju, prije svega za jačanje povjerenja.
“To i za globalni nivo i za međunarodnu zajednicu znači jačanje poverenja, a samim tim i povoljnije finansijske uslove. Što su povoljniji finansijski uslovi na globalnom nivou, to se svakako dobro odražava i na Srbiju“, naglašava viceguverner Ana Ivković.
Podsjeća da su devizne rezerve Srbije na kraju jula iznosile 14,58 milijardi evra, a da su sada, kako je na prezentaciji izvještaja o inflaciji navela guverner NBS Jorgovanka Tabaković i veće, te da su za 10 odsto veće nego prije krize, što je uspjelo rijetko kojoj zemlji. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kad će biti nešto za narod, za obične ljude?!
“Viceguverner NBS navodi da se još ne zna za šta će Srbija utrošiti ova sredstva.”
VG mozda ne zna da vecina para ide na primanja.