BEOGRAD, Srbija od procesa evropskih integracija može da očekuje dobit 650 miliona evra godišnje, a neto finansijski efekat uključiće rast bruto društvenog proizvoda oko 1,5 odsto i 200 miliona evra neposredne pomoći iz pretpristupnih fondova, pokazala je studija “Efekti integracije Srbije u EU”.
Prema makroekonomskim pokazateljima, bez ulaska u EU stopa rasta BDP bila bi u narednih pet godina 3,4 odsto, a sa ulaskom u EU 4,7 odsto, investicije po stanovniku umjesto 1.380, bile bi 1.880 evra, a strane direktne investicije dostigle bi 2.300 evra po stanovniku, umjesto 1.400 evra.
Savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije za evropske integracije Radmila Milivojević je kazala, prilikom predstavljanja te publikacije, da novi model razvoja Srbije zahtjeva podizanje ozbiljne, održive i dugoročne strategije povećanja konkurentnosti u atmosferi dobro uređenog privrednog ambijenta.
“Nesporno je da Srbija svoju perspektivu ne može da gradi van EU, a naš privredni rast zavisiće od konkurentske sposobnosti domaće privrede”, rekla je Milivojevićeva.
Generalni direktor sektora za ekonomske analize i istraživanje Narodne banke Srbije Branko Hinić je kazao da se efekti integracije Srbije u EU ogledaju u uticaju na fiskalni sistem, cijene, realni kurs dinara i kamate, spoljnotrgovinsku razmjenu i ekonomski rast i standard stanovništva.
Evropske integracije dovešće do jasnih finansijskih transakcija koje se mogu precizno locirati i harmonizacije poreskog sistema, naveo je Hinić i ukazao da će tada doći i do transfera sredstava koja idu u zajednički budžet EU, a koja će u slučaju Srbije iznositi oko jedan odsto BDP.
Cijene u Srbiji godišnje će rasti brže od prosjeka u EU za oko tri odsto godišnje, kazao je Hinić, ističući da su cijene u Srbiji u 2008. i 2009. godini bile 58 odsto i 59 odsto prosjeka u Evropi.
Govoreći o efektima evropskih integracija na realni kurs dinara i kamatne stope, zvaničnik NBS je istakao da će povoljniji kreditni i investicioni rejting države i ekonomskih subjekata dovesti do proširivanja jeftinijih izvora za finasiranje.
Rezultati studije su pokazali da bi 2015. godine izvoz, ukoliko bi Srbija ušla u EU, iznosio 2.850 evra po glavi stanovnika, a u suprotnom 2.250 evra, naveo je Hinić, podsjećajući da je Srbija sa 1.350 evra izvoza i 2.400 evra uvoza po glavi stanovnika trenutno u grupi siromašnih zemalja sa stanovišta EU.
Standard stanovništva Srbije bi se, prema procjenama, povećao za oko 1,3 odsto godišnje, naglasio je Hinić i dodao da to možda nije drastična razlika, ali bi za desetak godina postala značajna.
Dekan Fakulteta ekonomije, finansija i administracije Mihailo Crnobrnja je naglasio da je ulazak u EU sredstvo, a ne cilj, jer je osnovni cilj Srbije modernizacija društva.
“Ulazak u evropsku porodicu je samo sertifikat da smo uspjeli da modernizujemo ekonomiju, administraciju i društvo”, rekao je Crnobrnja i upozorio da će evropske integracije u nekim segmentima biti bolne i teške za privredu, ali će donjeti dobitak za društvo.
Govoreći o gubicima u privredi, Crnobrnja je ukazao da se to prije svega odnosi na preduzeća koja decenijama žive od subvencija, jer takvo stanje na duži rok nije održivo.
On je istakao da će integracija Srbije u EU sigurno doprinjeti njenoj uticajnijoj i boljoj konkurentskoj poziciji.
Nosioci studije “Efekti integracije Srbije u EU” su Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju, PKS i Vlada Srbije, a u njenu izradu bilo je uključeno 68 stručnjaka iz 26 različitih institucija.
Procjene iznjete u studiji zasnivaju se na pretpostavci da će Srbija u EU ući 2014. godine i da će se primjenjivati pravila koja su važila za članice EU iz 2004. godine.