BEOGRAD, Prema onome kako MMF vidi penzijsku reformu u Srbiji i žene i muškarci trebalo bi da idu u penziju sa 67 godina, piše današnji “Blic”.
Kako navodi list, o tome je Zuzana Murgasova, koja predvodi misiju, prilikom svoje posljednje posjete obavijestila Vladu Srbije.
Kada bi resorna ministarstva finansija i rada prihvatila ovaj prijedlog, za odlazak u penziju u Srbiji muškarci bi morali da rade dvije godine duže nego danas, a žene sedam.
Sindikati, ali i Ministarstvo rada tome se protive, tvrdeći da Srbija ima ekonomske i demografske specifičnosti i da nas MMF ne može tretirati kao ostale evropske zemlje.
U PIO fondu za “Blic” kažu da nisu pregovarač sa MMF, ali podsjećaju da je izmjena uslova za odlazak u penziju već počela – po sadašnjem zakonu granica će se sve do 2023. pomjerati svake godine po četiri do šest mjeseci.
Praktično, za deset godina muškarci će odlaziti u penziju ako ispune uslov da imaju minimum 58 godina života i 40 godina staža, a žene 58 godina i 38 godina staža. U odnosu na ovu godinu muškarci će 2023. za odlazak u penziju morati da budu četiri godine stariji, a žene pet.
U Ministarstvu rada Srbije kažu da je resorni ministar Jovan Krkobabić protiv izjednačavanja uslova penzionisanja za žene i muškarce.
“Položaj žena u Srbiji je specifičan, ne postoje ni ekonomski, ni socijalni uslovi da žene rade do 65 godina starosti, a da ne govorimo o tome koliko je granica oštra”, kažu u Ministarstvu.
Ranka Savić, predsjednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije tvrdi da je i na sastancima sa bivšim šefom misije MMF za Srbiju Albertom Jegerom mogla čuti kako bi se u penziju trebalo ići sa 67 godina.
“Argument je bio da je to evropski prosjek, ali ja pitam da li se naši radnici mogu izjednačiti sa evropskim. Mi smo imali sankcije, bombardovanje, otpuštanja, nizak standard, a sve su to stresovi koji skraćuju životni vijek”, kaže Savić.
Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog savjeta izričit je da su penzijske reforme neophodne. On dodaje i da zbog ekonomskih i demografskih problema Srbije promjena penzionog sistema mora biti i brža i efikasnija. Blic/Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
UREDU DA IDEMO, ALI NIJE U REDU JER NAMA SU DALI NAJGORE USLOVE, FRANCUSKA, NEMACKA AUSTRIJA MAKEDONIJA I JOS DA NE NABRAJAM IDU SA 65 MUSKARCI A ZENE SA 62 GOD I 15 GOD. STAZA.
MOJE PITANJE KOJE UVEK POSTAVLJAM, ALI GDE MI DA RADIMO U OVOJ PROPALOJ ZEMLJI, KAD SVAKODNEVNO SE OTPUSTA NA STOTINE RADNIKA, TO JE PROBLEM . GDE DA RADIMO, NEKA NAM OBEZBEDE RADNA MESTA. TO JE MOJE JEDNO I OSNOVNO PITANJE, GDE DA SE RADI.