BEOGRAD, “Srbijagas” bi mogao da preuzme 175 preduzeća, kojima zbog velikih neizmirenih dugova prijeti stečaj. To je jedan od načina kojim bi ovo javno preduzeće moglo da naplati svoja potraživanja. Jer, domaći snabdijevač gasom ima namjeru da se obračuna sa dužnicima novom poslovnom politikom koja će uključivati osnivanje sektora “risk menadžmenta”, puštanjem mjenica, pokretanjem hipoteka i bankarskih garancija.
Sličan scenario preuzimanja već se dogodio prošle godine fabrici stakla u Paraćinu i HIP “Azotari” u Pančevu. Staklara je zbog neplaćenog duga za gas od 34 miliona evra, prešla u većinsko vlasništvo “Srbijagasa”. A konverzijom duga u potraživanja, postao je vlasnik 81,6 odsto “Azotare”.
– Od nove godine sprovešćemo program ulaganja u paraćinsku staklaru, a pred Vladu izlazimo sa projektom za “Azotaru” – izjavio je nedavno Dušan Bajatović, direktor ovog javnog preduzeća. – Dugovi za gas moraju da se vrate, a naša prosječna naplata je 295 dana. Zato ćemo osnovati posebno odjeljenje za naplatu. Trenutno postoji oko 175 preduzeća koja bismo zbog duga mogli odmah da preuzmemo. U svakom slučaju, bolje je da preduzeće preuzme “Srbijagas”, nego da ode u stečaj.
Ovo će biti, kako se najavljuje, i dio nove poslovne politike srpskog snabdijevača gasom. Zbog neplaćenih dugova, biće aktivirane mjenice, bankarske garancije i hipoteke.
– Zašto se javnim preduzećem ne bi upravljalo kao privatnom kompanijom – pita Bajatović. – Bićemo prvo javno preduzeće koje ima “risk menadžment”. Jer, od nas se očekuju rezultati, a ne možemo da se ponašamo tržišno.
Milijarda
Ukupan dug privrede i stanovništva na konto neizmirenih računa za gas i struju, “Srbijagasu” i “Elektroprivredi Srbije” iznosi oko 1,1 milijardu evra. Od ove sume, domaćem distributeru gasa duguje se oko 430 miliona evra. Novosti