BEOGRAD, Srbijagas je drugu godinu zaredom završio “u plusu”. Tek usvojeni finansijski izvještaj za 2016. pokazuje da je dobit ovog preduzeća bila oko dvije milijarde dinara. Iako bi po zakonu trebalo makar polovinu da preliju u budžet Srbije, uz odobrenje Vlade, profit ide na smanjenje starih dugova.
Ovo javno preduzeće je na kraju 2015. bilo dugoročno zaduženo 58 milijardi dinara, dok su mu kratkoročne obaveze premašivale 109 milijardi dinara. Tu godinu su završili s profitom od oko tri milijarde dinara.
– Operativna dobit u 2016. je iznosila 17 milijardi, a neto dobit dve milijarde dinara – ističe Dušan Bajatović, direktor “Srbijagasa”. – Ne uplaćujemo u budžet ništa, sve dajemo na otplatu starih dugova za koje je garantovala država. Prvi put od osnivanja, dug “Srbijagasa” prema “Gaspromu” je nula za isporučeni gas. Izmirili smo sve obaveze za investicije i prema dobavljačima. Operativni troškovi smanjeni su za dodatnih deset odsto, i to je istorijski minimum u poslovanju preduzeća. Broj radnika je za 136 manji nego kada sam došao na mjesto direktora.
Ključ dobiti “Srbijagasa” u prošloj godini je bolja naplata, pokazuje Informator o radu ovog preduzeća. Najviše ih je iznenadila revnosnost zavisnih preduzeća. Krojeći plan poslovanja nadali su se da će naplatiti svega 574 miliona dinara, a od ovih firmi je stiglo čak 1,8 milijardi dinara. Riječ je o preduzećima u kojima je “Srbijagas”, na ime starih dugova, postao suvlasnik. To su, između ostalih, “Azotara”, MSK, “Agroživ”, ali i lokalni distributeri čiji je “Srbijagas” jedini vlasnik.
– Potrošnja gasa ima trend rasta i vratila se u predkrizni period, što je uspjeh – dodaje Bajatović. – Više od 90 odsto isporučenih količina gasa u prošloj godini je naplaćeno.
Informator otkriva i da je “Srbijagas” na zarade i ostala lična primanja potrošio blizu 1,8 milijardi dinara, oko 250 miliona manje od prvobitnog plana. Prosječna bruto plata menadžera u ovoj kompaniji bila je nepunih 234.000 dinara. Skoro kao i godinu prije. Prosjek za zaposlene, bruto, iznosio je 96.200 dinara.
DRŽAVA POMAŽE
TOKOM 2016. godine iz budžeta Srbije opredjeljeno je ukupno 204,6 miliona dinara pomoći ovom preduzeću, i to je oko 26 miliona dinara više nego tokom 2015. godine. Najveći dio sredstava, 184,6 miliona dinara, dato je za otplatu dospjelih glavnica i kamata kredita sa državnom garancijom.
PROBIJAJU ROK
VEĆINA javnih preduzeća neće ispuniti zakonski rok i do sutra izabrati novog direktora. Proceduru posljednjeg zakona o javnim preduzećima dosad su prošli prvi ljudi “Službenog glasnika”, Zavoda za udžbenike i “Željeznica Srbije”.
– U ovom trenutku objavljeni su konkursi za 11 javnih preduzeća, a u toku je procedura za izbor još devet direktora – kažu u Ministarstvu privrede.
Očekivalo se da se okonča izbor za prvog čovjeka “Resavice”, ali, kako su “Novosti” juče saznale, konkurs je – poništen. Novosti