BEOGRAD, Poslanici Skupštine Srbije završili su načelnu raspravu o Prijedlogu zakona o zaštiti uzbunjivača, koji predviđa jaču zaštitu onih koji prijavljuju korupciju.
Ministar pravde Nikola Selaković rekao je, obrazlažući Prijedlog zakona o uzbunjivačima u parlamentu, da on predstavlja savez države i građana u borbi protiv korupcije, te da će oni koji se usude da uzbunjivače otpuste, premjeste ili oštete, biti suočeni sa odgovorom države.
On je istakao da će država zaštititi one koji prijavljuju sumnju na korupciju, kao i da bi prijedlog zakona trebalo da ohrabri svakog pojedinca da prijavi zloupotrebu.
Podršku ovom zakonu najavile su stranke vladajuće koalicije i dio opozicije, ukoliko budu usvojeni njihovi amandmani.
Poslanici opozicije, među kojima i iz DS-a, poručili su da će zakon podržati ako budu prihvaćeni njihovi amandmani, a iz SDS Borisa Tadića da nikakvi amandmani ne mogu da poprave ta zakonska rješenja.
Oni su istakli da je problem što će tek za šest mjeseci ovaj zakon početi da se primjenjuje, a da od tog dana još godinu dana poslodavci imaju obavezu da svoja dokumenta unutar firmi usklade sa novim zakonom tako da se postavlja pitanje šta će se dešavati u tom vakuum prostoru.
Skupština će rad nastaviti sutra raspravom o ostalim tačkama dnevnog reda, među kojima su i Prijedlog zakona o zaštiti i održivom korištenju ribljeg fonda, finansiranju i obezbjeđenju finansiranja poljoprivedne proizvodnje.
Na dnevnom redu zasjedanja je i potvrđivanje Ugovora Srbije i BiH o međusobnom izručenju njihovih državljana optuženih i osuđenih za organizovani kriminal, korupciju i pranje novca, ali ne i za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid. Srna