BEOGRAD, Srbija je za prvih šest mjeseci 2009. ostvarila suficit od 235,7 miliona dolara u razmjeni hrane sa svijetom, ali i dalje uvozi proizvode kojih ima i kod nas.
Prema zvaničnim statističkim podacima, Srbija je za prvih šest mjeseci ove godine izvezla hrane u vrijednosti od 855,8 miliona dolara, dok je u istom tom periodu uvezeno hrane u vrijednosti od 620 miliona dolara.
Pored južnog voća, maslina i maslinovog ulja, morske ribe i plodova mora, pirinča, kafe, kakaoa, začina, kikirikija, indijskog oraha, pistaća i ostalih proizvoda koje nismo u mogućnosti da proizvedemo jer nemamo more ni odgovarajuću klimu, na listi uvezenog voća i povrća našli su se i oni po čijoj je proizvodnji Srbija nekada bila poznata.
Tako nam je tokom prvih šest mjeseci pasulj stizao iz Kine, Velike Britanije, Grčke, Italije, Francuske i Mađarske. Bijeli luk smo uvozili iz Argentine, Kine, Italije i Makedonije, lešnik iz Gruzije, Italije, Nemačke i Turske, a papriku iz Bosne i Hercegovine, Grčke, Makedonije, Turske i Hrvatske.
Stručnjaci objašnjavaju da smo došli do toga da su nam ti proizvodi postali deficitarni iz nekoliko razloga. Seljaci su u potrazi za poslom počeli da gase proizvodnju i da prelaze u gradove. Mnoge plantaže koje su u tranziciji privatizovane po odluci vlasnika smanjile su obim proizvodnje. U svemu tome došlo je do liberalizacije tržišta, pa su počeli da stižu proizvodi ili po dampinškim cijenama, ili oni za čiju su proizvodnju zemlje iz kojih dolaze izdvajale velike subvencije, pa su tako bili jeftiniji od domaćih.
Milan Prostran, sekretar za agrar u Privrednoj komori Srbije, kaže da Srbija u ovom momentu proizvodi dovoljno pšenice, kukuruza, mesa, međutim, da bi se stanje popravilo i kada su drugi prehrambeni proizvodi u pitanju, seljacima u pomoć mora da pritekne država. “Srbija je agrarna zemlja i proizvodnja mora da se stimuliše. A to znači da umjesto 2,2 odsto, za subvencije iz budžeta treba da se izdvoji između pet i 10 odsto”, kaže Prostran.B92