BEOGRAD, Srbija treba da drži stopu inflacije ispod 10 procenata, ali glavno rješenje tog problema “leži” u povećanju proizvodnje i izvoza, ocijenio je ekonomski ekspert Dragan Đuričin.
Problem srpske ekonomije je nizak nivo proizvodnje i debalans između ponude i tražnje koji stvara pritisak na cijene čak i u smanjenoj potrošnji, objasnio je Đuričin koji je profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Prema riječima Đuričina, rješenje problema jeste da se inflacija kontroliše koliko god je moguće, ali da se podiže i ekonomska aktivnost kroz investicije pa će i inflatorni pritisci bitno manji.
Kako je Đuričin ukazao, opšti trend rasta cijena energenata i hrane utiče na rast inflacije u Srbiji jer smo uvoznik i jednog i drugog .
“Mi imamo problem nedovoljne proizvodnje i pritisak uvoznih proizvoda koji su u kalkulacijama vezani za evro, a dinar slabi što vrši pritisak na inflaciju. Nekoliko faktora utiče na inflaciju i to se neće moći, jednom merom, otkloniti. Jedino, dugoročno održivo rješenje je rast ekonomskih aktivnosti i proizvodnje”, istako je on.
Osvrnuvši se na inflaciju u Evropskoj uniji koja je u avgustu iznosila, u prosjeku, 2,6 odsto, Đuričin je rekao da su zemlje EU u globalnu recesiju 2008. godine, ušle kao ekonomije sa visokim nivoom privredne aktivnosti.
“Mi smo u tu recesiju ušli sa nedovoljnim nivoom privredne aktivnosti. Prema tome, ako u EU potrošnja pada, stokovi roba i količine proizvodnje koje održavaju prelomnu tačku rentabiliteta proizvođača, su na takvom nivou, da nema debalansa između ponude i tražnje u korist u tražnje. Kod nas, zbog niskog nivoa produkcije, taj debalans je prisutan”, istakao je Đuričin.
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković upozorila je prije nekoliko dana da u narednom periodu treba očekivati rast međugodišnje inflacije koja će maksimum imati na nivou nešto većem od deset odsto.
Tabaković je rekla da se smirivanje inflacije očekuje polovinom 2013. godine, a u narednom periodu rast inflacije očekuje se zbog poskupljenja hrane, usljed loše poljoprivredne sezone, rasta cijena pod kontrolom države i skoka cijena sirove nafte. Tanjug