BEOGRAD, Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović ocijenio je da neće biti gasne krize kao što je bila u januaru ove godine i istakao da bi Srbija sada imala domaćih rezervi za 60 dana, ako bi se ponovo desio “kuršlus” u isporuci gasa na liniji Rusija – Ukrajina.
“Mislim da neće biti gasne krize u onom obimu u kojem se desila u januaru ove godine, jer to nije interes ni Rusije niti Ukrajine, ni EU. U tom trouglu će se to pitanje rešavati, možda uz neko uplitanje SAD, ali ne govorimo o politici, nego o ekonomiji”, rekao je Bajatović.
On misli da do 18. januara neće biti krize u snabdijevanju ruskim gasom, jer je to datum održavanja izbora u Ukrajini te navodi da Ukrajina, uz pomoć EU, nekako plaća Rusiji isporučeni gas.
Bajatović je naveo da je planirani kapacitet gasovoda Južni tok, čiji će neposredna gradnja početi najranije krajem 2010. godine, povećan sa 31 na 63 milijarde kubnih metara, a kroz Srbiju će prolaziti između 36 i 41 milijardi kubnih metara gasa, od čega će ova država zaraditi pola milijarde evra.
“To znamo, jer upravo danas je ruski tim počeo sa inženjerima Srbijagasa da obilazi buduću trasu”, rekao je Bajatović za B92.
Onm je naveo da će 17. novembra u Švajcarskoj biti potpisan ugovor o formiranju zajedničkog preduzeća Srbijagasa i Gasproma za izgradnju gasovoda Južni tok, a vjerovatno će uslijediti i formiranje sličnih preduzeća Rusije sa ostalim zemljama, koje se žele pridružiti ovom projektu.
Bajatović je napomenuo da su danas Slovenija i Hrvatska pridružile ovom projektu.
“Mislim da je Južni tok sada realnost i pobedio je konkurenta Nabuko, a sve više zemalja želi da se priključi”, dodao je Bajatović.
Prema njegovim riječima, ovih dana se završava prva faza skladišta gasa u Banatskom dvoru, završava se gasovod Gospođinci – Banatski dvor.
“Naručili smo linije za proizvodnju što će biti završeno do kraja decembra, koje će montirati i isporučiti dvije austrijske firme, sve potrebne bušotine su probušene. To postrojenje do kraja decembra treba da bude u punom pogonu”, kaže Bajatović.