BEOGRAD, Srbija je najznačajniji spoljnotrgovinski partner Makedonije sa ukupnim obimom robne razmjene koji je 2008. premašivao 860 miliona dolara.
Ipak, zbog hroničnih administrativnih smetnji i posljedica ekonomske i finansijske krize lani izvoz u tu zemlju je opao za više od 12 odsto. Srpski izvoz u Makedoniju lani je iznosio 435 miliona dolara, a uvoz 234 miliona dolara.
U ukupnoj spoljno-trgovinskoj razmjeni Makedonije sa svijetom Srbija sa 9,5 odsto učešća predstavlja drugog partnera, iza Njemačke i ispred Grčke. Od toga izvoz čini 12,5 odsto, a uvoz 7,9 odsto.
Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin kaže da će insistirati da se što prije otklone necarinske barijere koje otežavaju saradnju srpskih i makedonskih privrednika.
„Kada to bude rešeno, povećaće se nivo ukupne robne razmene kao i nivo investicija i sveukupni boljitak i jedne i druge zemlje“, rekao je predsjednik PKS i istakao da će insistirati da se te prepreke otklone već u toku ove godine, s obzirom na to da će Srbija u 2010. predsjedavati zemljama članicama CEFTA sporazuma.
„Prioriteti bilateralne ekonomske saradnje dveju zemalja treba da budu usmereni na saniranje železničkih i putnih pravaca panevropskog Koridora 10, utvrđivanje zajedničkih interesa u oblasti energetike i telekomunikacija sa posebnim fokusom na izgradnju gasovoda Kumanovo – Vranje i dalekovoda Skoplje – Niš. U prioritetu je i saradnja u oblasti agrara, zatim intenziviranje regionalne saradnje, pre svega kroz punu primenu CEFTA sporazuma, implementaciju projekata integrisanog upravljanja granicom“, kaže Bugarin.
On je podsjetio da pored robne razmjene između Srbije i Makedonije postoje realne mogućnosti za veće međusobne investicije, kao i za povećanje ukupne privredne saradnje. Srpske investicije u Makedoniji u posljednjih nekoliko godina, uprkos izvjesnim smetnjama, iznose oko 30 miliona evra, dok su makedonske u Srbiji jedva dostigle 600 hiljada evra.
„Od izuzetnog značaja za unapređenje naše trgovinske i ekonomske saradnje jeste primena Privremenog trgovinskog sporazuma Srbije sa EU, dijagonalna kumulacija između Srbije – EU i Makedonije, u okvirima CEFTA i dijagonalne kumulacije Makedonija – Turska – EU, i u uvozu i u izvozu. Blagovremenim omogućavanjem ovog preferencijala Srbije, smatram da bilateralni proizvodni industrijski potencijal biće zavidan i povećaće nam se konkurencija za inostrane investicije“, rekao je predsjednik Privredne komore Makedonije Branko Azeski. Tanjug, Novosti