BEOGRAD, Promjene nabolje u podacima o zaposlenosti na nivou su statističke greške, kažu upućeni u Srbiji. Ako i ima zapošljavanja, ono je u državnom sektoru ili u “sivoj” ekonomiji.
Ekonomista Milojko Arsić kaže da se tek kada privreda Srbije počne da raste po stopama od četiri ili pet odsto, može očekivati da će broj zaposlenih značajnije da se povećava.
– Potrebne su i neke konkretne mjere koje obuhvataju reformu tržišta rada, što je najavljeno i vjerovatno će biti usvojeno do kraja godine – kaže Arsić.
Među nezaposlenima u Srbiji gotovo trećina su mlađi od 30 godina, ima ih 210.000, što je oko 6.000 više nego lani. Čak 60 odsto njih posao traži duže od godine.
U cjelini gledano, bez posla u Srbiji je najmanje 25 odsto ljudi. Po evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, to je 760.737 nezaposlenih.
Moguće rješenje, najavljeno u Vladi Srbije, jeste da poslodavac koji zaposli radnika mlađeg od 30 godina, za njega godinu ili dvije ne plaća poreze ni doprinose.
– Mislim da poreski podsticaji te vrste koje je predložio potpredsenik Vlade ne bi bili dobri jer bi stvorili prostor za prevare i zloupotrijebe. Neki poslodavci bi se specijalizovali tako što bi stalno zapošljavali one koji ispunjavaju taj uslov i uvijek izbjegavali plaćanje poreza – objašnjava Arsić.
Suština problema je u tome što obrazovanje nije prilagođeno potrebama privrede.
Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije kaže da poslodavci moraju, zavisno od djelatnosti kojom se bave, u rasponu od dva do 18 mjeseci da obučavaju mlade ljude koji završe srednju školu.
– To bi se moglo prevazići koliko bi veći dio obrazovanja mladi provodili u preduzećima i učili kako da obavljaju konkretne poslove – kaže Rajić.RTS