BEOGRAD, Kroz Program podsticaja i subvencija investitorima, Srbija je u protekle četiri godine potrošila 47 miliona evra. Rezultat 114 investicija i 17.200 zaposlenih. Gotovo najniži porez na dobit u regionu i subvencije za nova radna mesta, aduti su kojima Srbija privlači investitore.
“Mnogo znače poreske olakšice. Našim političarima kažem da bi bilo dobro da se oni tako brinu o proizvođačima kad otvaraju radna mjesta, kao što sprska Vlada brine o stranim investitorima kad ulažu u Srbiju”, rekao je Franjo Bobinac iz “Gorenja”.
Rikardo Ili iz italijanske “Grupe Ili” kaže da postoje problemi sa izvozom vina u neke zemlje na Balkanu, ali da se to ne odnosi na Srbiju.
“Što se tiče propisa, i ako ima problema, normalno je za zemlju u razvoju. To je verovatno rezultat dobre saradnje Italije i Srbije”, naveo je Ili.
Toplica Spasojević iz ITM grupe je naveo da je država napravila paket kojem je teško odoljeti ali da lošu sliku daju kursne razlike, visoke kamate, komplikovani propisi, inspekcijske službe.
Slabi rezultati sječe propisa razlog su, kažu privrednici, što je Srbija, na listi konkurentnosti svjetskog ekonomskog foruma, prije dvije godine bila na 85. mjestu, a ove godine je pala na 96. mjesto.
“Kod nas postoje mjesta gdje se može podići efikasnost korišćenja resursa. Od bržeg završavanja broja investicionih projekata u infrastukturi, giljotine propisa, ali neće dati efekta ako ne budu došle privatne investicije i od toga napravile radna mjesta”, rekao je Dušan Vujović iz Svjetske banke.
Dobra vijest je da je Srbija na granici da dobije bolju ocijenu kreditnog rejtinga. Ipak, od ocijene na papiru važnije je da taj bolji rejting investitori osjete u praksi.