BEOGRAD, Srbija je postala lider u Evropi po ubrzanom rastu inflacije, a povećanje penzija, kako traži koalicija oko socijalista, predstavlja najopasniju stavku i najopasniji makroekonomski rizik, upozorili su ekonomisti na predstavljanju novog broja časopisa “Kvartalni monitor” u Beogradu.
Urednik ovog časopisa i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović je rekao da bi izlaženje u susret zahtjevu PUPS-a da se penzije povećaju za 10 odsto u ovoj, a da od 2009. godine da iznose 70 odsto prosječne zarade, dovelo do toga da dodatni izdaci budžeta narastu na još dodatnih tri odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/.
“U slučaju da penzije dostignu 70 odsto prosečne zarade, onda bi učešće troškova isplata penzija u ukupnom BDP dostiglo oko 17 odsto, što je do sada nezabilježeni procenat kada se posmatra i većina zemalja u EU, gde penzije iznose do 14 odsto BDP-a”, naveo je on.
On je rekao da je Srbija sa svojim penzijama koje iznose 54 odsto od prosječne plate već iznad prosjeka u odnosu na okruženje Hrvatsku, BiH i Crnu Goru.
“Ispunjenjenje predizbornih obećanja koalicije okupljene oko socijalista koja su vezana za penzije povećalo bi rashode budžeta za 250 do 300 miliona evra u 2008. i preko milijardu evra u 2009. godini i dovelo bi do još većeg rasta javne potrošnje”, naveo je on.
Petrović je rekao da inflacija u Srbiji ponovo ubrzava, a u posljednja tri mjeseca, procječna inflacija je dostigla 14 odsto na godišnjem nivou, čime je Srbija postala lider u Evropi.
On je naveo da je ubrzavanje inflacije primjetno u svim zemljama Evrope, ali je Srbija lider te da je u toj zemlji primijetan posebno visok rast cijena hrane.
Popović je rekao da glavni pritisak na inflaciju i dalje dolazi sa troškovne strane i zbog poskupljenja prehrambenih proizvoda i energenata.
Ekonomista Jurij Bajec je rekao da su za zadovoljenje zahteva penzionera moguća tri rješenja – razvijanje obaveznog penzionog osiguranja, uplata novca u penzioni fond iz privatizacionih prihoda ili dodatno zaduživanje države.