BEOGRAD, U Srbiji je donjeta prva pravosnažna presuda kojom je klijent zadužen u švajcarcima uspio da dobije raskid ugovora o kreditu sa bankom, pa će joj uz zadržan stan isplatiti 27 puta manju sumu od one koju banka potražuje.
Presuda je donjeta u Novom Sadu, a korisnik je tražio raskid ugovora o kreditu zbog promjenjenih okolnosti jer je, kao i ostalih 21.000 zaduženih u švajcarskim francima, došao u situaciju da i poslje nekoliko godina redovne otplate duguje veći iznos od onog koji je podigao.
Dejan Gavrilović, predsjednik udruženja Efektiva, rekao je za Kurir da je riječ o klijentu koji je na dan isplate kredita od banke dobio sedam miliona dinara i da je do danas otplatio šest i po miliona, međutim, po planu otplate banci duguje još 13,5 miliona dinara zbog drastičnih promjena kursa švajcarske valute.
Raskid ugovora o kreditu obavezuje svaku stranu da vrati ono što je primila, što znači da će klijent vratiti sumu koju je dobio od banke sa zateznom kamatom, dok će banka vratiti sav novac koji je klijent otplatio, zajedno sa zateznom kamatom.
U oba slučaja dug se vraća u valuti u kojoj je isplata i primljena, a to su dinari. Presuda koja je prije nekoliko dana donjeta u Novom Sadu za klijenta konkretno znači da će banci morati da vrati manje od pola miliona dinara, pri čemu će stan ostati u njegovom vlasništvu – objašnjava Gavrilović.
On ističe da je riječ o istorijskoj presudi koja može biti spas za sve ostale dužnike.
– Naše udruženje je obavestilo korisnike kredita da podnošenjem grupne tužbe mogu da smanje sudske troškove, koji idu i do 100.000 dinara po tužbi. Odustajemo od zahteva za konverziju kredita u evro i idemo na raskid ugovora – rekao je on.
Sudija Ustavnog suda Dragiša Slipčević predstavio je nedavno svoj stručni rad na temu stambenih kredita u francima koji je ohrabrio dužnike da tuže banke i traže raskid ugovora o kreditu.
On smatra da je valutna klauzula na kojoj su banke insistirale sporna jer je njen cilj očuvanje realne vrijednosti novca, a ne drastično uvećanje glavnice i neosnovano bogaćenje banaka na štetu građana. Kurir