BEOGRAD, Srbija će morati da plati 36 miliona evra odštete izraelskoj kompaniji zbog nepoštovanja ugovora o iznajmljivanju špijunskog satelita, odlučio je sud u Londonu.
Pored odštete izraelskoj kompaniji Imidžset Srbija će iz budžeta platiti i 1,38 miliona dinara na ime troškova izgubljenog spora kojim je pred redovnim sudom u Londonu osporavala nadležnost Međunarodnog arbitražnog suda u Parizu u donošenju odluke po odštetnom zahtjevu izrealske kompanije.
Međunarodni arbitražni sud u Parizu je 2008. godine donio na osnovu tužbe izraelskog Imidžseta (ImageSet) donio pravosnažnu presudu u korist te kompanije, ali je Srbija odlučila da nadležnost arbitraže u Parizu da odlučuje o tom predmetu dovede u pitanje pred redovnim sudom u Londonu.
U Republičkom javnom pravobranilaštvu je rečeno da je Srbija tužbu kojom se osporava nadležnost Međunarodnog arbitražnog suda u Parizu podnijela kako bi bila iscrpljena sva pravna sredstva koja vode odbijanju tužbenog zahtjeva izraelske firme u postupku koji je vođen u Parizu.
“Srbija više nema pravnih sredstava”, rečeno je u Pravobranilaštvu.
Vrhovni sud Srbije saopštio je 16. aprila 2009. godine da je odredio sprovođenje istrage protiv Davinića, osumnjičenog da je zloupotrebom položaja izraelskoj firmi pribavio korist sklapanjem ugovora o korišćenju satelita u vrijednosti od gotovo 45 miliona evra.
U odluci Vrhovnog suda se navodi da postoji osnovana sumnja da je Davinić kao ministar odbrane SCG izvršio krivično dijelo zloupotrebe službenog položaja, jer je iskoristio službeni položaj i pribavio korist izraelskoj firmi International tako što je sa njom zaključio ugovor o pravu korišćenja satelita, vrijedan 44,9 miliona evra.
Ugovor je zaključen bez ikakvog prethodnog postupka izbora ponuđača i bez bilo kakve prethodne stručne konsultacije sa Generalštabom Vojske SCG ili bilo kojim drugim odgovornim i stručnim licima Vojske SCG radi utvrđivanja potrebe satelitskog nadzora teritorije sa stanovišta odbrane zemlje i radi definisanja uslova za ugovaranje odgovarajućih usluga, saopštio je tada Vrhovni sud. Beta