BEOGRAD, Penzioneri u Srbiji strahuju da bi njihova primanja mogla da budu smanjena zbog najava o preispitivanju javne potrošnje, odnosno izdvajanja za plate i penzije.
Najava guvernera NBS Radovana Jelašića da će početkom marta u Beograd ponovo doći misija MMF-a i da Srbija već sada treba da preispita javnu potrošnju (što znači i masu para za plate i penzije, jer je zbog krize priliv novca u budžet više nego skroman) ponovo izaziva zebnju kod penzionera.
Na pitanje zašto je državi najlakše da javnu potrošnju smanjuje tako što će umanjiti penzije i treba li najstariji da se zabrinu da bi im vanredno povećanje u oktobru od 10 odsto moglo biti oduzeto, savjetnica predsjednika Srbije Gordana Matković kaže da su penzioneri time što su im primanja zamrznuta na godinu i po dana, dovoljno platili.
Stoga novog smanjenja penzija ne bi trebalo da bude, kaže Matkovićeva.
MMF nikada javno nije ni rekao da smanjenjem penzija treba kresati javnu potrošnju u Srbiji, ali Matkovićeva se slaže sa ocijenom da je vladi to najlakše da uradi. Iz čisto proceduralnih razloga.
“Da bi država smanjila penzije potrebno je da izmijeni jedan član zakona, ali za skidanje plata u zdravstvu, na primjer, bile bi neophodne sistemske promjene. A to bi potrajalo”, smatra Matkovićeva i dodaje da je oktobarsko vanredno usklađivanje penzija od 10 odsto bio svojevrstan politički dogovor koalicije kako bi se izbjeglo redovno usklađivanje penzija dva puta godišnje – 1. aprila i 1. oktobra.
Ona podsjeća da odluka o zamrzavanju penzija još i nije prošla Skupštinu tako da je praktično zakon o usklađivanju na snazi, ali se očekuje da poslanici do 1. aprila usvoje zakon o njihovom zamrzavanju.
Kako navodi, potrebno je preispitati visinu stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, koja je najniža u Evropi, kao i da je prioritet uvođenje Centralnog registra na koji se već dugo čeka, a čime bi se konačno riješilo pitanje urednosti plaćanja i poreza i doprinosa i adekvatno kažnjavali svi oni koji izbjegavaju ove obaveze.
Marija Todorović, bivši član Upravnog odbora Fonda PIO, kaže da je nedopustivo da se uopšte razmišlja o smanjivanju javne potrošnje preko leđa penzionera. Tim prije jer se zna da samo 1,5 odsto od 1,6 miliona penzionera prima penziju veću od prosiječne zarade koja je za 2008. godinu iznosila oko 32.000 dinara.
.
Penzioneri su, dodaje, dovoljno tereta podneli time što im penzije ove godine u prosiječnoj zaradi neće domašiti obećanih 65 i 70 odsto, već će biti zamrznute na nivou oktobra 2008, a to znači ispod zakonom propisanih 60 procenata od plata.
To je, takođe, učinjeno poslije posete MMF-a krajem prošle godine kada se dovodilo u pitanje i to da li će vanredno usklađivanje od 10 odsto ostati kao trajna osnovica za obračun penzija ili će biti samo jednokratna isplata. B92