BEOGRAD, Predsjednik Britansko-srpske privredne komore ser Pol Džadž smatra da se tržište u Srbiji otvara, pogotovu otkako je potvrđena kandidatura Srbije za članstvo u EU. Najveći ekonomski potencijal Srbije u sektorima poljoprivrede i finansijskih usluga, smatra Džadž.
Londonski Siti jedna je od globalnih finansijskih žila kucavica. Od prije nešto više od tri mjeseca, srpska privreda u tom centru ima saveznika. Naime, početkom godine, na čelo britansko-srpske privredne komore stao je ser Pol Džadž, čovjek takve poslovne reputacije da će od sljedeće godine obavljati prestižnu funkciju drugog čovjeka, odnosno šerifa londonskog Sitija.
Poslovi ga vode do Južnoafričke Republike i, preko Dubaija, ponovo na sjever do Atine, Beograda, pa čak i Krakova. Veteran je britanske prehrambene, kao i industrije finansijskih i telekomunikacionih usluga. Smatra da je za promociju Srbije u Velikoj Britaniji kucnuo pravi čas.
“Imam utisak da se tržište u Srbiji istinski otvara, da je posljednjih dvadeset godina stvarno za nama, pogotovu otkako je potvrđena kandidatura Srbije za članstvo u Evropskoj uniji, kao i da je Vlada počela da usvaja politiku, koja pogoduje poslovanju”, kaže predsjednik Britansko-srpske privredne komore Pol Džadž.
Višegodišnje poslovanje u Srbiji uvjerilo je ser Pola Džadža da je njen najveći ekonomski potencijal u sektorima poljoprivrede i finansijskih usluga.
“Razmatramo mogućnost da u Londonu izdamo obveznice, vrijedne 100 ili 200 miliona evra i taj novac ponudimo u manjim tranšama od, na primjer, pet ili 10 miliona evra, preduzećima u Srbiji, koja žele da izgrade novu fabriku, prošire se ili ulože novac u nove tehnologije”, kaže Džadž.
Britansko-srpska privredna saradnja finansijski je uravnotežena, ali jedva da prelazi 240 miliona evra godišnje. Ser Pol Džadž tvrdi da su predstojeće Olimpijske igre u Londonu prilika za veliku, ne samo sportsku, već i privrednu, promociju Srbije.
Džadž kaže da u Londonskom Sitiju djeluje veoma aktivna srpska zajednica “Srpski Siti klub” koji ima više od 1.000 članova, veliki broj uspješnih Srba je u finansijskim institucijama u Sitiju.
Novi predsjednik Britansko-srpske privredne komore zadovoljan je obnovom njenog rada u posljednja tri mjeseca, ali ističe da je to tek početak.
Ser Pol Džadž pomno će pratiti i uspjeh srpskih tenisera na Vimbldonu, jer, kako kaže, svaka prilika da se čuje za Srbiju, a kroz to i njenu privredu u Britaniji, ne smije da se propusti. RTS