NOVI SAD, Početak primjene novog pravilnika o evidenciji poreza na dodatu vrijednost (PDV) neće biti još jednom odložena i on će po svemu sudeći početi da se primjenjuje od 1. januara 2018. godine.
Primjena ovog dokumenta već “kasni” godinu dana jer je trebala da počne u januaru ove godine, ali je zbog brojnih primjedbi prije svega Unije poslodavaca Srbije i Saveza računovođa i revizora Srbije primjena je odložena za godinu dana.
Međutim, iako se pomenute organizacije i dalje protive uvođenju novih propisa, oni će početi da se primjenjuju za mjesec dana.
Udruženju računovodstvenih agencija Vojvodine (UVRA) smatraju da bi od primjene pomenutog pravilnika trebalo odsutati, jer je on izuzetno komplikovan i nije u skladu sa politkom EU u ovoj oblasti.
Pored toga Svjetska banka će novčano ove godine pomoći Srbiji da pojednostavi zakone i druge propise o porezima, dok pomenuti pravilnik ide sasvim u suprotnom smeru. Do sada se čulo mnogo argumenata protiv pravilnika i jedna od ključnih stvari na koju se pozivaju protivnici je to što je, kako tvrde, Pravilnik ovom trenutku suprotan sa evropskom praksom.
Tamo se trude da evidenciju o ovom porezu što više uproste, dok smo mi na putu da ga dodatno zakomplikujemo. Srbija će uskoro početi pregovore o Poglavlju 16 u EU koje se baš odnosi na poreze i zato je i suhronizacija u tom pogledu neophodna.
– Redovno plaćanje PDV moguće je pratiti i sa delako skromnijom evidencijom ako su propisi dobro koncipirani – kaže predsjednik UVRA-e, Jovan Beara – Recimo u Irskoj dokument sličan pomenutom pravilniku predviđa samo deset stavki. U Njemačkoj je to 45 stavki, Mađarska ima oko 90 stvaki i oni su najobimniji ali opet “skromniji” od nas. Mi već pratimo preko sto stvaki, a sa novim pravilnikom bi ta brojka trebala da se još poveća. To znači da će sve agencije imati dodatne troškove nabavke novog softvera i dodatni posao.
Šef kancelarije Svjetske banke u Srbiji, Stiven Ndegva kaže da je ova institucija namjenila 300 miliona evra za pomoć Srbiji u 2018. Dio novca predviđen je za pojednostvaljivanje zakona i drugih propisa o porezima. Novine koje će to donjeti trebale bi da zažive tokom naredne godine. Cilj je da se preduzećima olakša proces plaćanja poreza i da u toj oblasti zaživi jednostavniji i efikasniji način obračuna i kontrole.
U Uniji poslodavaca Srbije smatraju da je broj propisa koji reguliše PDV prevelik jer Srbija pored Zakona o PDV-u ima o tome još tri uredbe i 31 pravilnik koji omogućavaju njegovu primjenu. Ukoliko bi se na ovu šumu propisa dodao još i komplikovan pravilnik to bilo dodatno opterećnje za obveznike.
Državnu kasu Srbije sa oko dve trećine pune porezi i od toga skoro polovinu čini baš novac od naplate PDV-a. Obzirom da je kod nas nivo sive ekonomije i dalje visok, procena je da zbog aktivnosti u sivoj zoni, Srbija ostane bez 300 miliona evra poreza godišnje te posmatrano iz tog ugla nije čudo što država želi da ima pojačanu kontorolu…
– Što je sistem koji se primenjuje kod poreza komplikovaniji to su i šanse za zloupotrebu veće – objašnjava Beara, -Bojim se da bi se to dogodilo i kod nas. Pored toga dodatne administrativne komplikacije ne bi doprinele da nastavimo da idemo napred na duing biznis listi, već naprotiv. Dnevnik.rs