BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije juče je pomalo panično saopštilo da ne postoji bilo koji osnov da se iznose stavovi da Srbiji prijeti bankrot ili kriza javnog duga. Ali situacija je ipak drugačija.
Ministarstvo finansija je direktno reagovalo na Dinkićevu izjavu da će, ukoliko bude izabrana loša vlada slična ovoj koja je do sada funkcionisala država na jesen bankrotirati. Odnosno, da je stanje u državnoj kasi gore od onog kako se prikazuje i da već na jesen nova Vlada neće imati para da isplati penzije. Dinkić je za stanje na ivica bankrota optužio direktno Mirka Cvetkovića i Božidara Đelića.
Na jesen neće biti para za penzije, poručio je Mlađan Dinkić, lider Ujedinjenih regiona Srbije, a to smatraju i mnogi stručnjaci. Država bi do kraja godine za isplatu najstarijim sugrađanima trebalo da obezbjedi 278 milijardi dinara, a minus u budžetu je sve veći i do kraja godine bi mogao da dostigne 200 milijardi.
Dinkić smatra da je politika javnih finansija koju je posljednji šest godina vodilo Ministarstvo finansija loša.
– Došli smo u situaciju da je veliko pitanje da li u budžetu ima dovoljno novca za isplatu penzija na jesen. Dakle, sigurno da tu nešto mora da se menja – naveo je on.
Mnogi ekonomski stručnjaci takođe smatraju da Srbiji predstoji Grčki scenario. U intervju Pravdi Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca , kaže da prvo što nova vlada treba da uradi je da obnovi pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom.
-Godinama su odlagane nepopularne mjere, trošilo se više nego što se stvaralo i sada je tome došao kraj. Ako se opet odustane od reformi, svejedno ćemo otići u bankrot. Grčka je primjer da se ne može pozajmljivati do besvjesti, rekao je Atanacković.
Evo kako najave novih vladinih mjera iz DS vidi finansijski konsultant Miloš Milošević:
-Kao spas uplašenom narodu, navijački raspoloženi mediji najavljuju znatno blaže i lakše prihvatljive mjere buduće vlade. Neće biti zamrzavanja plata i penzija, PDV za hranu ostaće na osam odsto, ukinuće se veći broj skupih i nepotrebnih agencija, smanjiće se upravni odbori… To se predstavlja kao ekonomski program koji će Srbiju izvesti iz krize. Meni pre liči na kakvu ljigavu TV sapunicu u kojoj „dobre čike“ iz vlade spasavaju uplašeni nesrećni narod od „loših čika“ iz Fiskalnog saveta i drugi mračnih sila.
Srbiji prijeti kriza javnog duga i nova vlada hitno mora da sprovede oštre mjere za smanjenje deficita, a to su zamrzavanje plata u javnom sektoru i penzija, i povećanje PDV – zaključio je Fiskalni savjet.
Pavle Petrović, predsjednik Fiskalnog savjeta, kaže da vlada u ovoj i narednoj godini mora da uštedi jednu milijardu evra i dodatnih 1,1 do 1,2 milijarde evra od 2014. do 2016. „Time bi postigli veliki cilj, a to je da u 2016. prihodi i rashodi budžeta budu izbalansirani, odnosno da ne postoji manjak u državnoj kasi“, rekao je on, dodajući da bi dug bio i dalje veliki, ali da bi bio na opadajućoj putanji.
– Mislim da nezadrživo srljamo u bankrot, kada ćemo kolektivno biti opljačkani ili preko slabljenja kursa dinara, ili preko inflacije. To mi, tržišni ekstremisti, pričamo već sedam-osam godina. U ovom trenutku dospjele obaveze možemo refinansirati tako što zajam koji smo uzeli po kamatnoj stopi od četiri-pet odsto sada refinansiramo kreditom sa kamatom od sedam-osam odsto. Tako bankrot odlažemo skupim refinansiranjem duga, izjavio je za Pravdu Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište.
Povodom pojedinih navoda u medijima da državi preti bankrot, odnosno da se dovodi u pitanje isplata socijalnih davanja građanima, Ministarstvo finansija je ukazalo da Vlada redovno izvršava sve obaveze poput plata, penzija, socijalnih davanja, transfera ostalim nivoima vlasti, kao i ostale obaveze, uključujući i nedavnu isplatu rate stare devizne štednje vrijedne više od 200 miliona evra, a što će nastaviti da čini i u narednom periodu. Pravda