BEOGRAD, Sindikati u Srbiji smatraju da je realno da se neisplaćivanje zarada radnicima tretira kao krivično djelo, dok iz resornog ministarstva poručuju da načelno podržavaju svaku inicijativu koja bi doprinijela efikasnijem ostvarivanju prava zaposlenih.
Kako je za Tanjug rekao državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Srbije Zoran Martinović, u konkretnom slučaju inicijativa bi trebalo prvo da dobije i podršku udruženja poslodavaca.
Prema njegovim riječima, stav bi trebalo da zauzme i Ministarstvo pravde budući da je krivično zakonodavstvo u njihovoj nadležnosti.
Martinović je podsjetio da je Krivičnim zakonikom već predviđena novčana kazna, ali i kazna zatvora do dvije godine za one koji ne ispunjavaju obaveze iz oblasti radnog zakonodavstva i socijalnog osiguranja.
Podatak koliko je krivičnih postupaka po tom osnovu pokrenuto nemamo, dodao je on.
I Zakonom o radu je predviđena ozbiljna novčana kazna – od 800.000 do milliona dinara u slučaju da poslodavci izbjegavaju ili ne ispunjavaju obaveze po osnovu zarada za zaposlene.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubiša Orbović kaže da je inicijativa da se neisplaćivanje zarada radnicima tretira kao krivično djelo realno i navodi da nema razloga da se štite poslodavci koji ne poštuju zaposlene i koji pokušavaju da manipulišu njima.
“Smatram da je inicijativa realna jer je usvojio Socijalno ekonomski savjet u kome sijede i predstavnici vlade, ali i poslodavci”, rekao je Tanjugu Orbović napominjući da je inicijativa nastala u saradnji sa poslodavcima.
Inicijativu Savjeta podržao je i zaštitnik građana Saša Janković koji navodi da je to pitanje i u nacrtu jedne malo šire inicijative koju priprema tijelo na čijem je čelu.
On je rekao Tanjugu da je za inicijativu koju priprema, a koja se tiče resavanje problema neisplaćivanja socijalnih i drugih doprinosa za rad radnika kojih u Srbiji ima na desetine hiljada, dobio načelnu saglasnost svih relevantnih sindikata i poslodavaca. Tanjug