BEOGRAD, Srbija ne razmatra pristupanje Trgovačkom sporazumu Akta o borbi protiv falsifikovanja na Internetu, jer je taj sporazum otvoren samo za zemlje članice Svjetske trgovinske organizacije /STO/ i Srbija nije ni pozvana da mu pristupi – rekli su srpski zvaničnici.
Direktor Zavoda za intelektualnu svojinu Branka Totić rekla je da Srbija nije članica STO, te da samim tim nije ni pozivana da učestvuje u pregovorima o tom sporazumu, da ga potpisuje ili da mu pristupi. Ona je dodala da je to potpuno novi ugovor i da oko toga ne treba dizati prašinu.
“Sporazum Akta potpisan je tek prošle godine i sada mu pristupaju zemlje STO. Ovaj sporazum ni u kom smislu ne obavezuje Srbiju, niti u procesu pristupanja STO, niti se pominje u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU”, rekla je Totić.
Ona je ocijenila da sporazum Akta očigledno podiže standarde, kao trgovinski sporazum o borbi protiv falsifikovanja koji obavezuje sve zemlje potpisnice, a za sada su to EU, Australija, Kanada, Japan, SAD, Švajcarska i Singapur.
Totićeva je pojasnila da zemlje potpisnice ne primjenjuju direktno Akta sporazum, nego moraju da ga implementiraju u svoje zakonodavstvo, a to još nisu učinile. Ona je podsjetila da Srbija ima Zakon o autorskom pravu, koji je usaglašen sa sadašnjim propisima EU i sa sprazumima koje je Srbija potpisala u toj oblasti.
Državni sekretar u Ministarstvu prosvjete i nauke Srbije Radivoje Mitrović rekao je da Internet nije izmislila srpska pamet, pa ni pravila njegovog korišćenja.
“Ta pravila se, kao i sva, vremenom usavršavaju, a Akta sporazum je dio tih pravila. Svoje odnose prema zakonodavstvu u ovoj oblasti korišćenja Interneta Vlada Srbije će svakako usaglašavati i harmonizovati sa svijetom, a prije svega sa zemljama EU. To još nije ni došlo na dnevni red i razmatranje”, rekao je Mitrović.
Prema proceduri, Zavod za intelektualnu svojinu sačini nacrt određenog zakona, koji prosljeđuje Ministarstvu prosvjete i nauke Srbije, koje ga ocijeni i šalje na mišljenje drugim ministarstvima i tek kada dobije pozitivno mišljenje od potrebnih ministarstava, prijedlog ide na Vladu, koja ga usvaja i šalje u skupštinsku proceduru.
“Znači, mnogo stepenica ima za usvajanje takvog zakona”, rekao je Mitrović.
Trgovinski sporazum Akta trebalo bi da doprinese usklađivanju međunarodnih standarda u zaštiti autorskih prava i pooštri kaznenu politiku za internet pirateriju.
Kritičari sporazuma upozoravaju da će usvajanje tog sporazuma ugroziti osnovna ljudska prava i omogućiti cenzuru na internetu i da će pod maskom borbe protiv piraterije početi kažnjavanje građana.
Demonstracije protiv potpisivanja Akta sporazuma održane su širom Evrope. Srna