BANJALUKA, BEOGRAD, Srbija je najznačajniji spoljnotrgovinski partner i najveći strani investitor u RS, gdje posebno mjesto zauzima privatizacija “Telekoma Srpske”.
Štaviše, čitav Razvojni program RS čine sredstva od prodaje 65 odsto državnog kapitala banjalučke telekomunikacione kompanije “Telekomu Srbija” za oko 1,26 milijardi KM.
Na osnovu tih sredstava Savjet za razvoj RS gradi javne infrastrukturne projekte širom Republike Srpske, a Investiciono-razvojna banka plasira kreditne linije i ulaže u hartije od vrijednosti u pravcu razvoja privrede, poljoprivrede, malog biznisa i stanogradnje.
Pored tog projekta, treba izdvojiti ulaganja u metalski sektor, trgovinu i farmaceutsku industriju.
Neke od većih investicija su izgradnja fabrike “Hemofarm” u Banjaluci, privatizacija Industrije alata Trebinje od strane koncerna “Swisslion Takovo”, koji je otvorio i svoje konditorske pogone, ulaganja “Alumil industrije” iz Nove Pazove u vlasenički “Alpos”, te preuzimanje “Energoinvest – Rasklopne opreme” iz Istočnog Sarajeva od strane beogradskog “Jugotrejda”.
U oblasti trgovine izdvaja se kupovina tržnog lanca “Tropic” od strane “Delta Maxija”, zatim, najpoznatije banjalučke robne kuće “Boska” od strane konzorcijuma “Zekstra-Delta”.
U finansijskom sektoru najznačanije investicije su ulasci beogradske Komercijalne banke i “Dunav osiguranja” na tržište RS, gdje su već postali prepoznatljivi brendovi.
Srbija je, dakle, s ukupnim direktnim investicijama u RS, koje su zaključno s krajem prošle godine dostigle 1,4 milijardi KM, ne samo najveći investitor, već i tvorac njenog ekonomskog razvoja, posebno od 2006. godine naovamo.
Vrijednost robne razmjene RS i Srbije prošle godine je iznosila više od 1,2 milijarde KM, sa čime naš istočni susjed učestvuje sa 20 odsto u ukupnoj spoljnotrgovinskoj aktivnosti Republike Srpske.
Od toga se na uvoz iz Srbije odnosi preko 850 miliona KM, a na plasman domaćih roba preko Drine više od 380 miliona KM. Pokrivenost uvoza izvozom po RS nije adekvatna, ali se iz godine u godinu povećavala, da bi lani dostigla 45 odsto.
Ekonomskoj saradnji dvije republike tu nipošto nije kraj, jer se otvaraju nove perspektivne oblasti za ulaganje, kao što je energetika. Elektroprivrede RS i Srbije su u septembru 2010. zaključile sporazum o zajedničkoj izradi studije opravdanosti za Hidroenergetski sistem Srednja Drina s idejnim projektom, nakon čega su preliminarni sporazum o saradnji na tom projektu sklopili “Elektroprivreda Srbije” i italijanska kompanija “Seci Energia”.
Vrijednost projektovane zajedničke investicije u izgradnju četiri hidroelektrane na srednjem slivu Drine procjenjuje se na 830 miliona evra. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a pare od telekoma u zgradu vlade,jako racionalno trosenje…