BEOGRAD, Srbija prvi put nije u minusu i u prvih sedam mjeseci ove godine daleko je nadmašila uvoz robe iz susjedne države.
Sve do ove godine Hrvatska je u robnoj razmjeni sa Srbijom “vodila”, ali sudeći po preliminarnim podacima Državnog zavoda za statistiku Hrvatske, Srbija prvi put nije u minusu i u prvih sedam mjeseci ove godine daleko je nadmašila uvoz robe iz susjedne države.
Po tim podacima, Srbija je u Hrvatsku u prvih sedam mjeseci izvezla robu vrijednu 256,5 miliona evra, što je rast od 13,9 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period. Istovremeno, hrvatski izvoz u Srbiju iznosio je 244,7 miliona, što znači da je bio svega 0,2 odsto viši nego lani.
Računica pokazuje da je Srbija u prvih sedam mjeseci ove godine u robnoj razmjeni s Hrvatskom u plusu 11,8 miliona evra, dok se hrvatski plus, održavan godinama, topi. Ono što je prije deceniju i po bilo nezamislivo, sada se događa: u Hrvatskoj se sve više prodaje roba iz Srbije.
Takođe, većoj robnoj razmjeni s Hrvatskom doprinjeo je i dolazak velikih hrvatskih kompanija Agrokor i Atlantic grupa koje ovde na veliko proizvode i tu robu izvoze u matičnu državu.
Ekonomista Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta u Zagrebu objašnjava da je nesporno da se suficit koji Hrvatska godinama ima u robnoj razmjeni sa Srbijom smanjuje.
“To je primarno posljedica “šetanja” velikih sistema, poput Agrokora i Atlantic grupe, koji tamo sve više proizvode, dok se na hrvatskom tržištu sve više troše proizvodi koji se proizvode u Srbiji“, ocijenio je Lovrinčević.
Veliku ulogu u tome ima i jak hrvatski turistički sektor jer on uvozi prehrambene proizvode iz Srbije. U budućnosti treba očekivati nastavak trenda rasta uvoza iz Srbije.
Podaci Državnog zavoda za statistiku Hrvatske slažu se s podacima koje je Dnevnik dobio iz Privredne komore Srbije, iz kojih proizlazi da je Srbija u prvoj polovini godine komšijama izvezla robu vrijednu 256,6 mil evra, što je skoro 14 odsto više nego 2015.
Srbija je u Hrvatsku najviše izvezla katodne cijevi i sekcije katoda – 8,89 odsto ukupnog izvoza, električnu energiju – 3,24 odsto, suncokretovo ulje – 2,91 odsto, motorni beznin – 2,38 odsto, balone, boce, bočice i slične proizvode od plastične mase – 1,53 odsto, polietilen specifične gustine manje od 0,94 – 1,39, zatim polietilen veći od 0,94 – 1,31, ženske kupaće kostime – 1,25, grudnjake i ostali veš – 1,20 i pogače uljane i ostale čvrste ostatke od soje – 1,17 odsto.
U istom period Srbija je iz Hrvatske smo uvezla cement portland – 6,21 odsto, djelove za sjedišta od ostalih materijala – 4,87 odsto, ureu – 4,53, laka ulja i proizvode za preradu – 4,33, preparate za ručno pranje rublja i posuđa – 2,74, proizvode za ishranu – 2,49 , testlajner – 1,95, električnu energiju – 1,67, cigarete koje sadrže duvan – 1,61 i boce od obojenog stakla – 1,55 odsto.
Ukoliko se struktura analizira po sektorima, u ovoj godini, kažu u PKS-u, do rasta je došlo kod izvoza hrane i živih životinja, pića i duvana, sirovih materija, hemijskih proizvoda, mašina i transportnih uređaja, izrađenih proizvoda svrstanih po materijalu, raznih gotovih proizvoda. Istovremeno, kod svih ovih sektora došlo je do pada uvoza.
U Privrednoj komori Srbije ističu da se u ovoj godini u Hrvatsku najviše izvozi rafinisani bakar, električna energija, jestivo ulje od suncokreta, polietilen i ženski kupaći kostimi. Dnevnik