BEOGRAD, Srbija je na 46. mjestu na listi od 141 zemlje po inovacijama – pokazao je izvještaj o inovacijama međunarodne poslovne škole INSEAD i Svjetske organizacije za zaštitu intelektualne svojine /WIPO/.
Srbija je po efikasnosti inovacija na sedmom mjestu, ali je po uslovima za inovacije, koji podrazumijevaju i obrazovanje, poslovno okruženje i izdvajanja za istraživanje i nauku, na 65. mjestu.
Kada je riječ o znanju, uticaju znanja na produktivnost, korišćenju novih tehnologija u organizaciji posla, Srbija je na 36. mjestu – prenosi sajt “Euraktiv.rs”.
Srbija je za stanje inovacija dobila ukupno 40 bodova, što je svrstava iznad prosjeka za grupu zemalja sa višim srednjim prihodima, kojoj i sama pripada, a čiji je prosjek 35,42 – navodi se u izvještaju.
Iz te kategorije najbolja je Letonija, na 30. mjestu, a za njom slijede Malezija /32./, Kina /34./, Litvanija /38./, Bugarska /43./ i Crna Gora, koja je neposredno ispred Srbije /45./, dok su lošije rangirane Rumunija /52./, Makedonija /62./ i BiH /72./, kao i neke druge zemlje koje nisu iz regiona, kao što su Meksiko i Bjelorusija.
Na boljoj poziciji su se našle i dvije zemlje bivše Jugoslavije Slovenija /26./ i Hrvatska /42./, koje spadaju u kategoriju zemalja sa visokim prihodom po stanovniku.
Srbija je na 86. mjestu prema nivou razvijenosti poslovanja, što uključuje i saradnju različitih sektora društva, poput univerziteta i biznisa, udjela zaposlenih na mjestima koja iziskuju visoku stručnost, priliva direktnih stranih investicija i programa usavršavanja koje pružaju firme zaposlenima.
Loše 78. mjesto Srbija zauzima i po razvijenosti tržišta, poput zaštite investitora, konkurencije i mogućnosti dobijanja kredita.
Srbiji ocjenu najviše popravlja rezultat u pogledu znanja i tehnologije, gdje je na 29. mjestu sa ocjenom 40, što je rezultat koji je bliži zemljama sa visokim prihodima čija je prosječna ocjena 44.
U poređenju sa prošlom godinom Srbija je u ukupnom indeksu napredovala za devet mjesta, što je u najvećoj mjeri rezultat realnog napretka, ali je uticaj imala i promjena samog indeksa.
Lista obuhvata 141 privredu, koje pokrivaju 94,9 odsto svjetskog stanovništva i 99,4 odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda. Srna