BEOGRAD, Srbija bi, prema procjenama stručnajaka, mogla da bude skladištar od pet do sedam milijardi kubika gasa”, izjavio je danas direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović i objasnio da svako bivše nalazište nafte može da bude skladište gasa.
Bajatović je, u intervjuu Tanjugu, rekao da “Gasprom” ima dovoljne količine gasa da mu se isplati, zbog transportnih troškova i cijene gasa, da skladišti izvjesne količine tog energenta u Srbiji i drugim zemljama, gdje bi bio vlasnik ili suvlasnik.
“Mi to treba da im ponudimo, to bi bile komercijalne količine gasa “Gasproma” uskladištene u Srbiji, a bitno je da postoje rezerve tog energetna u našoj zemlji, kako bismo u vanrednim situacijama mogli da raspolažemo njima”, kazao je direktor “Srbijagasa”.
On je najavio da će “Srbijagas” ubrzati radove na izradi dokumentacije potrebne za izgradnju “Južnog toka”.
“Već smo formirali stručni tim s naše strane, zna se kako će biti formiran upravljački komitet i već početkom februara počinjemo da radimo fizibiliti studiju za Južni tok”, istakao je on.
Bajatović je ukazao da je tek gasna kriza ukazala na značaj podzmnog skladišta gasa “Banatski dvor” i gasovoda “Južnog toka” i naglasio da smo od 2006. godine morali da uradimo više na završteku “Banatskog dvora”.
On je istakao da će “Srbijagas” nastaviti gasifikaciju Srbije i da se o tome već vode razgovori sa “Gaspromom”.
“U toku je ustanovljenje procedure da “Srbijagas” preuzeme još 24 odsto vlasništva u “Jugorosgasu”- zajedničkoj kompaniji sa “Gaspromom”, rekao je Bajatocić i dodao da bi se tako eliminisao posrednik i to preduzeće bi nam postalo partner, s kojim bi zajednički radili na daljim projektima u domenu gasa.
Bajatović je kazao da je važno da “Srbijagas” uzme 25 odsto dionica u PGT-u (Progress gas trading), jer, kako je rekao, tu postoje adekvatne licence koje bi mogle da naruše tržišnu poziciju “Srbijagasa”.
Bajatović je izrazio očekivanje da će te deonice koštati oko osam miliona dolara i da “ćemo gledati da to otprilike vratimo za iste pare za koliko je i prodato”.