BEOGRAD, Srbija može biti atraktivna za investitore iz Latinske Amerike i da predstavlja “proizvodnu odskočnu dasku” za kompanije koje žele da svoju robu plasiraju na tržišta Evropske unije i Istoka, ocijenio je potpredsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Mihailo Vesović.
Potpredsjednik Vesović je kao prednosti Srbije, naveo blizinu tržištu EU i članstvo u Uniji u perspektivi, ali i izuzetno dobre trgovinske odnose i logističku poziciju u odnosu na tržišta Bliskog i Srednjeg Istoka, Rusije, Bjelorusije, Kazahstana, Turske.
”Veoma je značajno da poboljšamo rad na prepoznatljivosti i imidžu među privrednicima iz Latinske Amerike, jer za većinu njih Srbija je nepoznanica. Potrebno je da svi, od diplomatije do privrednih komora, pokušaju da tu sliku promjene i unaprijede”, rekao je Vesović.
Potpredsjednik PKS je kazao kako je ekonomska saradnja Srbije sa Latinskom Amerikom “na veoma skromnom nivou” i svodi se na svega nekoliko stotina miliona dolara isključivo trgovinske razmjene, bez nekih viših oblika saradnje.
Izvoz iz Srbije je svega oko 10 miliona dolara, a jedan od razloga su veoma skupi troškovi prevoza.
“U strukturi cijene robe koja bi se prodavala na tržištu Latinske Amerike skoro 40 odsto bi učestvovali troškovi prevoza, što naša privreda ne može da izdrži”, dodao je Vesović.
Latinska Amerika, koja obuhvata najznačajnije ekonomije, poput Brazila, Meksika, Argentine, Čilea, jeste mesto velikih proizvodnih centara, industrijskih i poljoprivrednih i to su ogromni proizvođači koji podmiruju velika tržišta, čak i Sjevernu Ameriku, ukazao je Vesović.
Potpredsjednik PKS je podsjetio da su građevinske kompanije iz Srbije “ostavile najznačajniji trag u tim zemljama” i da postoji potencijal za unapređenje saradnje.
“Neke od njih još uvek rade, imaju izuzetno dobre reference”, rekao je Vesović dodajući da šansa srpske privrede može da bude i sektor informatičkih tehnologija (IT), proizvođači softvera, kao poljoprivredno-prehrambeni inženjering.
Brazil u prvih šest ekonomija svijeta
Latinska Amerika je u proteklih 20 godina daleko iznad i ispred onoga što mi pamtimo iz perioda do 1990-tih, naglasio je Vesović.
Najveća i najmnogoljudija latinoamerička zemlja Brazil ima jednu od najvećih perspektiva ekonomskog rasta i spada u prvih šest ekonomija u svijetu, Čile je izuzetno značajan, Venecuela je zemlja sa najznačajnijim rezervama nafte i gasa.
“Ono o čemu treba da razmišljamo u budućnosti, jeste da njih dovedemo u Srbiju, da budu investitori. Da svoju proizvodnju za EU i druga tržišta lociraju ovde”, poručio je Vesović. Blic