BEOGRAD, Misija MMF-a naredne sedmice završava razgovore sa Vladom Srbije o drugoj reviziji aranžmana iz predostrožnosti.
Prema najavama državnih zvaničnika ona će biti završena pozitivnom ocjenom.
Javnost najviše interesuje da li će Fond dati “zeleno svjetlo” za povećanje penzija i plata u javnom sektoru, koliko će korigovati prognozu rasta srpske privrede i da li Srbija ispunjava preuzete obaveze iz aranžmana.
Od Misije MMF-a, koja zvaničnu posjetu Beogradu završava 2. septembra, očekuje se i da koriguje prognozu rasta privrede Srbije za 2015. godinu, sa minus jedan na plus 0,5 odsto.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je protekle sedmice procijenio da će rast BDP-a iznositi jedan odsto do kraja godine, dok analitičari Sosijete Ženeral banke očekuju da će on ići do plus 1,2 odsto, poslije prošlogodišnjeg pada od – 1,8 odsto.
I domaći analitičari su prognozirali da će se rast BDP-a do kraja godine kretati u rasponu od 0,5 do jedan odsto, ocjenjujući da je ta prognoza rasta bazirana na većoj industrijskoj proizvodnji i porastu usluga, ali je ipak za to potrebno stvoriti preduslove da se ti pozitivni trendovi ostvare.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za statistiku Srbije Miladin Kovačević je iznio procjenu da će se rast BDP-a u 2015. biti između od 0,5 i jedan odsto.
U dosadašnjim aranžmanima Srbije s MMF-om, svaki ustupak je bio uslovljen, tako da se i ovog puta očekuje od te međunarodne finansijske institucije da će zauzvrat tražiti ispunjenje određenih zahtjeva.
Prema pisanju nekih medija, MMF će dozvoliti povećanje plata i penzija, ali tek poslije treće revizije aranžmana krajem oktobra, što je potvrdio i premijer Vučić.
MMF, pišu mediji, zauzvrat traži smanjenje broja zaposlenih u javnom sekrtoru u 2016. i 2017. za po pet odsto, da se ostvari napredak u privatizaciji društvenih firmi, intenzivira reforma javnih preduzeća i da se povećaju kapitalne investicije.
Potpredsjednica Vlade Srbije Kori Udovički je ocijenila da bi insistiranje na smanjenju broja zaposlenih po pet odsto u naredne dvije godine dalje urušilo sistem, pa je neophodno pronaći uštede na drugim mjestima.
Ministar privrede Srbije Željko Sertić, u razgovoru sa šefom Misije MMF-a Džemsom Rufom, rekao je da će postupak privatizacije biti okončan prema planu i naglasio da produžetaka rokova za privatizaciju neće biti.
Premijer Vučić je, poslije razgovora za delegacijom MMF-a, prenio da se Fond zalaže za privatizaciju Telekoma Srbije i Aerodroma “Nikola Tesla”, jer oni smatraju da bi to doprinjelo ekonomskom boljitku Srbije.
Vučić je rekao da je Misiji MMF-a prenio namjeru da polovinom novca od tih privatizacija budu vraćeni najskuplje uzeti krediti u prethodnom periodu.
Stručnjaci MMF-a su tokom razgovora sa predstavnicima vlade upozorili na nedopustivo nizak trošak države za kapitalne izdatke, koji su prema njihovoj procjeni, upola niži nego u istom periodu prošle godine.
Komentarišući ove podatke, ministar finansija Dušan Vujović je protekle nedjelje najavio da od 123 milijarde dinara koje su planirane za investicije u ovoj godini, neće biti iskorišćeno samo 13 milijardi.
Kapitalne investicije Fiskalni savjet Srbije vidi kao najbolju mjeru za izlazak iz krize, navodeći podatak da je za kapitalne investicije u budžetu za ovu godinu, u prvih sedam mjeseci, utrošeno 46 milijardi dinara, tako da će Srbija i ove godine ostati ispod tri odsto BDP-a, kada je riječ o javnim investicijama, što je jako loš rezultat.
Pregovori s Misijom MMF-a o drugoj reviziji aranžmana iz predostrožnosti, vrijednog 1,2 milijardi evra, počeli su 20. avgusta i trajaće do 2. septembra.
Dogovor o aranžmanu postignut je u novembru 2014. godine, a Odbor direktora MMF ga je odobrio u februaru 2015. godine. Tanjug