BEOGRAD, Prijem novca preko Pejpal servisa od 8. oktobra i u Srbiji. Ova opcija posebno je značajna za privrednike jer im omogućava da dobiju novac iz inostranstva. Malim preduzećima i građanima Srbije biće omogućeno tzv. mikro plaćanje.
Opcija primanja novca preko onlajn servisa za slanje novca i plaćanje preko interneta Pejpal, trebalo bi od 8. oktobra da postane dostupna i građanima Srbije, najavljuju u resornom ministarstvu. Ova opcija posebno je značajna za privrednike jer im omogućava da dobiju novac iz inostranstva.
Podaci centralne banke govore da je u Srbiji u 2013. godini obavljeno 186.701 plaćanje preko interneta i ostvaren je promet nešto veći od milijardu dinara.
Prosječna transakcija na sajtovima u Srbiji iznosila je 5.503 dinara. Pejpal servis u Srbiji uspostavljen je postepeno, u nekoliko faza, a počelo se kupovinom i slanjem novca.
Pomoćnik ministra trgovine, turizma telekomunikacija Srbije Sava Savić kaže da ono što je ogormna prednost i ono što je sljedeća faza primjene Pejpala u Sribji je opcija prijema novca.
“Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija u saradnji sa Ministarstvom finansija i NBS je otkonila sve administrativne prepreke za prijem novca što će omogućiti našim građanima ne samo da šalju i da kupuju stvari preko inerneta, već da prodaju svoje proizvode i da primaju novac putem Pejpala“, rekao je Savić.
Nova opcija primjenjivaće se od 8. oktobra i omogućiće malim preduzećima i građanima tzv. mikro plaćanje.
“To znači da možete neki proizvod bilo koje vrste da prodate za pet šest, sedam, osam 10, 12 dolara i to mnogo puta po malo”, rekao je Zoran Torbica iz Centra za razvoj interneta.
Građanima Srbije je od aprila 2013. godine omogućeno otvaranje naloga na Pejpal sistemu.
“Da biste vršili plaćnje putem Pejpala nepohodno je da imate računar, internet konkeciju i da registrujete nalog na Pejpalu, potrebno je da imate i platnu karticu koju vezujete za Pejpal nalog”, objašnjava Savić.
Iako su otklonjene sve administrativne prepreke za primenu i prijem novca pejpalom, IT stručnjaci ukazuju da su u budućnosti moguće i teškoće.
“U Hrvtaskoj internet stranice, koje se bave prodajom, nisu se usrećile jer one moraju da izdaju fiskalni račun koliko god to besmislem zvučalo čak i za svaku prodaju koja ide putem internetna. Prosto regulator nije shvatio princip funkconisanja interneta“, rekao je Zoran Torbica.
Pogodnosti koje ovaj sistem plaćanja nudi pokazale su se i u situaciji elementarnih nepogoda. Tada je preko Pejpal servisa omogućena uplata humanitarne pomoći žrtvama poplava u Srbiji. Na taj način sakupljeno je oko 306.000 evra pomoći. RTS