BEOGRAD, Iz Srbije će, kako procjenjuju stručnjaci, i ove sezone biti izvezeno oko 1,5 miliona tona kukuruza.
Proizvedeno je, naime, oko 6,2 miliona tona, nekih 800.000 tona manje nego lani, a prelazne zalihe su iznosile oko 300.000 tona, tako da će, i kada se izveze 1,5 miliona tona, ostati dovoljno kukuruza da se podmire domaće potrebe.
Sam izvoz kukuruza, međutim, kako upozorava Vukosav Saković, direktor Udruženja „Žito Srbije“, u zastoju je zbog niskog vodostaja Dunava, ali, i zbog nešto manje tražnje za našim kukuruzom.
– Dunav je i dalje dosta nizak, tako da se barže ne pune do krajnjih kapaciteta, i to povećava cijenu transporta do Crnog mora, a samim tim, i konačnu cijenu kukuruza – ističe Saković. – Uz to, već sada, realizacija nekih izvoznih poslova kasni za oko 45 dana, a to se odrazilo i na cijenu kukuruza, koja stagnira na nivou od 15,5 do 16 dinara za kilogram.
Često se, međutim, mogu čuti ocjene kako Srbija izvozi neprerađen kukuruz, odnosno, sirovinu, koja bi, ako se „preradi“ kroz stočarsku proizvodnju, ili proizvodnju skroba, mogla da donese daleko veći profit.
– Naravno da bi bilo korisno, kad bismo mi mogli da izvezemo meso, ili skrob – ističe Saković. – Kapaciteti za preradu kukuruza, ove godine, nešto su viši nego lani, pošto su proradile dvije skrobare, ali, to i dalje ne može da apsorbuje višak kukuruza koji imamo. Tržište mesa u Srbiji, sa druge strane, suviše je malo, a naše meso, nažalost, kako se pokazalo, nije dovoljno konkurentno na svjetskim tržištima. Upravo zbog toga, izvoz kukuruza je jedini izlaz, koji donosi stabilan devizni priliv. Novosti