BEOGRAD, U Srbiji je zbog birokratije i odgađanja reformi u oblasti planiranja i izgradnje u protekle tri godine izgubljeno 3,3 milijarde evra poslova i 65.000 radnih mjesta u građevinarstvu – pokazalo je istraživanje Mreže za poslovnu podršku /BSN/.
U saopštenju ove mreže ističe se da je zbog toga neophodno donošenje novog Zakona o planiranju i izgradnji po hitnom postupku, da i naredna građevinska godina ne bi bila izgubljena.
Ističe se da je neophodno da se konačno izvrši usaglašavanje procesa sertifikacije građevinskih materijala i opreme u Srbiji sa zemljama EU.
Ova organizacija istraživala je koliku je štetu nanijelo odgađanje donošenja novog Zakona o planiranju i izgradnji u protekle tri godine kompanijama u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala u Srbiji.
Istraživanje je bilo fokusirano na to koliko komplikovane i dugotrajne procedure onemogućavaju realizaciju poslova u građevinarstvu i koliko je poslova ostalo nerealizovano građevinskim kompanijama zbog birokratskih prepreka.
Menadžeri kompanija su kao najveće prepreke u realizaciji poslova izdvojili izdavanje građevinske dozvole, prikupljanje dokumentacije za izdavanje građevinske dozvole, pribavljanje dokumentacije iz Katastra nepokretnosti, izdavanje lokacijske dozvole, izdavanje upotrebne dozvole, dobijanje sertifikata za proizvode /materijale/ u građevinarstvu radi zakonitosti njihove primene, dozvole za dogradnju i nadogradnju objekata.
Osim toga, navodi se u saopštenju, postoje i znatni problemi kod dozvola za dogradnju ili nadogradnju objekata, prenijeli su beogradski mediji.
Proizvođači i uvoznici građevinskog materijala imaju problem sa sertifikacijom materijala u građevinarstvu, zbog čega na stotine gradilišta u zemlji stoje i čekaju odobravanje ateste za savremene kvalitetne materijale koji treba da budu korišćeni tokom izgradnje.
Izvoznici građevinskog materijala plaćaju sertifikaciju svojih proizvoda dva puta, jednom u Srbiji, drugi put u EU, zato što standardi za sertifikaciju proizvoda u Srbiji nisu usaglašeni sa standardima EU, a onda te duple troškove ugrađuju u cijenu svojih proizvoda.
Ti proizvodi na kraju ispadaju skuplji od proizvoda konkurentskih firmi na tržištu EU koje samo jednom plaćaju sertifikaciju, pa se tako onemogućava izvoz građevinskog materijala i opreme iz Srbije.